Prešlo už sedem rokov, odkedy sa poslankyňa Iveta Martinková začala intenzívne zaujímať o záchranu Kaplnky Panny Márie Loretánskej na Starom cintoríne v Žiline. Pripomeňme, že predtým bola 300-ročná baroková stavba roky bez povšimnutia a dlhodobo bola útočiskom pre bezdomovcov či neprispôsobivých ľudí.
Na podnet Martinkovej bola kaplnka 3. 10. 2018 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. To predznamenalo ľahšiu cestu k záchrane objektu, keďže predtým bola tendencia kaplnku zbúrať. Dnes môžeme konštatovať, že kaplnka je konečne zrekonštruovaná. Cesta k jej záchrane bola plná prekážok a výziev, a preto možno len stručne načrtnúť, čo všetko sa udialo počas tých siedmich rokov zápasu o jej obnovu.
Táto jedinečná baroková sakrálna pamiatka prešla rôznymi druhmi výskumov, medzi ktoré patrili gravimetrický, boroskopický, archeologický, reštaurátorský a historický výskum. Každý z daných výskumov posunul bližšie termín pristúpenia k rekonštrukcii. V prvej etape prác bola vymenená strecha, veža a kríž. K tomu, aby sa zdĺhavá rekonštrukcia urýchlila, významne prispel viceprimátor mesta Martin Kapitulík, ktorý zareagoval na naliehania Martinkovej, aby sa mesto riadne zainteresovalo do záchrany tejto významnej historickej pamiatky a finančne prispelo k dokončeniu opráv diela.
Pristúpilo sa teda k rekonštrukcii tela kaplnky, jej interiéru vrátane okien, dverí a tiež exteriéru. „Kaplnka Panny Márie Loretánskej sa v súčasnosti na Starom cintoríne skvie ako diamant. Konečne sme jej dali to, čo sme jej boli desaťročia dlžní,“ konštatuje Martinková. Ďalej hovorí, že si dala záväzok, že po dokončení tejto kaplnky urobí všetko pre to, aby sa dala do poriadku aj stĺpová kaplnka opodiaľ, ktorá bola tiež v zúboženom stave. Aj v tomto prípade sa obrátila na viceprimátora Martina Kapitulíka, ktorý opäť pomohol a zohnal sponzorskú finančnú podporu na opravu kaplnky, ktorá práve teraz prebieha. „Zhodnotenie tejto historickej pamiatky a jej návrat do organizmu cintorína v obnovenom šate urobia bočný vstup do cintorína oveľa atraktívnejším. Bol totižto dlhodobo zanedbávaný. Zmení sa po estetickej stránke, ale význam má aj stránka etiky. Nie je totižto správne nechať takto chátrať objekty nášho kultúrneho dedičstva. Zo sponzorskej finančnej podpory bola vymenená už aj vstupná brána tak, aby ladila s malou historickou bráničkou, ktorú takisto zachraňujeme,“ dokončila Martinková.