Počas svojho pôsobenia na pozícií náčelníka otvoril dve policajné stanice na sídliskách Vlčince a Hájik a dve miesta prvého kontaktu v areáloch základných škôl Jarná a Gaštanová. Rozšíril kamerový systém, čím sa zvýšila efektivita monitorovania verejných priestranstiev a prevencie kriminality. Mišejka sa tiež výraznou mierou podieľal na modernizácií vozového parku polície a zlepšení jej materiálovo-technického vybavenia napríklad nákupom defibrilátorov, zdravotníckych batohov, nepriestrelných viest či dronu.
Riešil prax i teoretické vzdelávanie
Minulý rok nám počas rozhovoru prezradil, že v rámci koncepcie rozvoja mestskej polície dosiahli za štyri roky požadovaný stav. Za jeho služby absolvovali príslušníci mestskej polície intenzívnu streleckú prípravu a odborné školenia, ktoré zvýšili ich schopnosť efektívne reagovať na rôzne situácie. Zriadila sa zásahová jednotka s potrebným vybavením a výcvikom. Okrem toho neustále riešil nábor na odborne, morálne a fyzicky zdatných policajtov, schopných zvládnuť aj tie najnáročnejšie bezpečnostné situácie a zákroky v meste aj v súčinnosti s Policajným zborom.
Súčasťou naplnených cieľov v rámci prevencie bolo aj organizovanie vzdelávacích programov pre všetky vekové skupiny od detí až po dôchodcov. Spolu s kolegami sa v nich venovali trestno-právnej zodpovednosti, rôznym závislostiam, ale i doprave. „Jednou z kľúčových tém je vzdelávanie dopravnej výchovy pre materské školy a žiakov ZŠ,“ uviedol Peter Mišejka, pričom odporučil sledovať webovú a facebookovú stránku MPZA, kde sa dočítate o celej ponuke realizovaných prednášok.
Úspešným bol aj projekt „Kyberšikana nie je hrdinstvo“ zameraný najmä na mladšiu generáciu. V rámci nej si mestská polícia pripravila motivačné video, ktorého cieľom bolo ukázať deťom a mládeži aj inú cestu, ako písanie negatívnych či nenávistných statusov a komentárov na sociálne siete.
Aby polícia profesionálne napredovala
Mestská polícia pod vedením náčelníka Mišejku spustila aj projekt „Bezpečne v meste – Bezpečná adresa“. Zámerom aktivity bolo zvýšiť pocit bezpečia obyvateľov v bytovkách a ich okolí, znížiť počet prípadov pohybu cudzích osôb v týchto priestoroch a v neposlednom zlepšiť komunikáciu a vzťahy medzi obyvateľmi a posilniť spoluprácu verejnosti s políciou a samosprávou.
Počas svojho funkčného obdobia si želal, aby mestská polícia v profesijnej oblasti naďalej napredovala, rozvíjala zručnosti a mala zabezpečený kvalitný výcvik, vzdelávanie i dostatočné materiálno-technické vybavenie. A takisto, aby sa jeho policajti zo služby vždy vrátili domov k rodinám v plnom zdraví, a na druhej strane, aby sa aj obyvatelia mesta a jeho návštevníci cítili bezpečne.
Rozhodnutie skončiť na čele mestskej polície prišlo vraj po zrelej úvahe, z racionálnych a osobných dôvodov. „Svoju prácu som vnímal skôr ako poslanie, pretože činnosť náčelníka mestskej polície nie je o bežnom pracovnom čase a pracovnom týždni. Jednoducho ste v službe stále a stále ste dostupný, ste podvedome spätý so všetkým, čo sa deje v uliciach nášho mesta. Prežil som veľa rôznych situácii a udalostí, ktoré sa dajú zažiť len v ozbrojenom útvare, akým je MP, ktorý má za úlohu okrem iného chrániť životy, zdravie a majetok ľudí. Útvar zanechávam v dobrej kondícii, ciele v koncepcii rozvoja boli takmer naplnené, aj keď samozrejme je treba pracovať a pokračovať na ďalších úlohách a cieľoch akými sú napr. personálny stav, odmeňovanie alebo nadobúdanie zručností a profesionality v súvislosti s ochranou mäkkých cieľov, s výcvikom, vzdelávaním a pod.
Som presvedčený, že mestské polície na Slovensku budú v budúcnosti čeliť oveľa závažnejším úlohám, pretože to bude vyžadovať bezpečnostná situácia adekvátna k vývoju a stavu spoločnosti na Slovensku a v Európe. Útvar MP má zdravý základ a potenciál skvelých ľudí, ktorí chcú pracovať pre naše mesto a chrániť ho. Som na nich hrdý, pretože dnes takúto náročnú prácu nezvládne každý a vieme, že do ozbrojených zborov sa mladí ľudia nehrnú,“ uviedol Peter Mišejka.
Mesto Žilina chce náčelníkovi poďakovať za jeho dlhoročnú službu, oddanosť a odhodlanie, ktorými prispel k bezpečnosti a rozvoju mesta. „Počas svojej kariéry neraz preukázal schopnosti silného a spoľahlivého lídra a veríme, že svojím príkladom bude dlho motivovať kolegov z mestskej polície. S úprimnou vďakou mu prajeme pokojný a zaslúžený oddych, pevné zdravie, šťastie a nové príležitosti na osobné záľuby,“ uviedla samospráva.
Z histórie
Útvar Mestskej polície Žilina začal písať svoju históriu 11. decembra 1990, kedy sa konalo 1. zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiline. Vznikol na základe prijatého všeobecne záväzného nariadenia. Dňa 15. februára 1991 Mestské zastupiteľstvo schválilo zriadenie mestskej polície v počte 30 pracovníkov. Prvým náčelníkom bol vymenovaný Gustáv Varnai. V apríli roku 1991 boli prijatí prví zamestnanci, ktorí už v júli vyšli do ulíc a začali plniť svoje úlohy. Záujem o prácu v mestskej polícií ako novej bezpečnostnej službe bol veľký, pretože po rokoch totalitného režimu sa očakávala moderná polícia západného štýlu s kvalitným materiálno-technickým vybavením a s novými zákonmi reflektujúcimi na demokratický vývoj. Výberové konanie na pozíciu mestského policajta bol náročný proces. Z množstva uchádzačov boli prijatí len muži vyšší ako 180 cm, s výbornou fyzickou kondíciou, ktorí úspešne absolvovali športové, zdravotné a psychodiagnostické testy. V súčasnosti mesto Žilina zamestnáva 92 príslušníkov.