Žilinský Večerník

26. december 2024 | Štefan
| -1°C

Spravodajstvo

TÉMA - Školstvo v smútku: Učitelia prišli do práce v čiernom

Dôvodom je tichý štrajk, do ktorého sa minulý týždeň zapojilo až 90 % školských zariadení z celého Slovenska. Učitelia je nespokojnosť s financovaním i poddimenzované stavy.

07.12.2024 | 11:57

Odborový zväz školstva a všetci  pedagogickí, odborní, nepedagogickí zamestnanci, stredné, vysoké školy nie sú spokojní s financovaním slovenského regionálneho a vysokého školstva a nesúhlasia s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2025. Upozorňujú, že podľa tohto návrhu už druhý rok po sebe nebudú valorizované tarifné platy zamestnancov školstva, čo je v rozpore so záväzkom vlády z jej programového vyhlásenia: ,,vláda zabezpečí každoročný rast miezd pedagógov a odborných zamestnancov a zlepší odmeňovanie nepedagogických pracovníkov škôl“.  Konsolidačné opatrenia spôsobia zvýšenie inflácie, v dôsledku čoho výrazne klesnú reálne platy zamestnancov školstva.

Dlhodobo neúnosná situácia

Podľa prognózy Inštitútu vzdelávacej politiky bude na Slovensku v najbližších rokoch chýbať 1600 – 2100 učiteľov. „Nástupný plat učiteľa s VŠ vzdelaním 2. stupňa je len 1200 eur v hrubom. Situácia je dlhodobo neúnosná aj pri nepedagogických zamestnancoch v regionálnom školstve a na vysokých školách. V niektorých regiónoch už dochádza ku kritickým problémom s personálnym zabezpečením prevádzky škôl a školských zariadení. Základná tarifná tabuľka začína pod úrovňou minimálnej mzdy a v najbližších rokoch hrozí jej ďalší prepad pod túto úroveň. Riaditelia a rektori musia týmto zamestnancom doplácať zo zdrojov určených na odmeny či osobné príplatky,“ vysvetľuje predsedníčka Krajskej rady Odborového zväzu pracovníkov školstva pre Žilinský kraj Katarína Cigániková. Navrhovaná jednorazová odmena v roku 2025 v sume 800 eur tieto problémy nerieši a nezaručí  zlepšenie životnej úrovne ani zvýšenie atraktívnosti jednotlivých profesií pôsobiacich v školstve. „Z tohto dôvodu Rada zväzu odmietla podpísať Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na roky 2025 a 2026, čím nezaručila sociálny zmier v oblasti školstva,“ dodáva.

Sú pripravení pokračovať

Pedagógovia sa zhodujú v jednom: financovanie školstva je nejednotné a spôsobuje diskrimináciu pri odmeňovaní rôznych skupín zamestnancov. Príkladom je kompenzačný príspevok, na ktorý v roku 2025 nebudú mať nárok zamestnanci základných umeleckých škôl, školských klubov detí, školských jedální, školských internátov, jazykových škôl a centier voľného času, ktorí budú aj naďalej financovaní z rozpočtu samosprávy a nie priamo z kapitoly ministerstva školstva. „Odborový zväz školstva o týchto problémoch dlhodobo informuje verejnosť prostredníctvom médií a vytrvalo rokuje na všetkých úrovniach. Nič z toho však doteraz neprinieslo želaný efekt a splnenie našich požiadaviek. Z tohto dôvodu sa rada zväzu rozhodla pristúpiť k nátlakovým aktivitám, aby sme politikov prinútili bezodkladne riešiť problémy v školstve,“ spresňuje Katarína Cigániková. Protest upozorňuje na to, že výchova a vzdelávanie sú investíciou do budúcnosti celej spoločnosti a musia byť vnímané ako priorita. „V prípade, že vláda Slovenskej republiky nesplní naše požiadavky, sme pripravení naďalej pokračovať v protestných aktivitách, ktoré môžu vyústiť až do štrajku,“ uzatvára predsedníčka Rady.

 

 

Školstvo v smútku – Protest v čiernom

Čo žiadajú pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci škôl?

1. Zvýšiť tarifné platy všetkých zamestnancov školstva v roku 2025 min. o 10 %.

2. Legislatívne nastaviť odmeňovanie pedagogických a odborných zamestnancov RŠ, učiteľov vysokých škôl a vedecko-výskumných zamestnancov tak, aby ich tarifné tabuľky automaticky začínali v prvom platovom stupni a prvej platovej triede na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

3. Legislatívne nastaviť odmeňovanie nepedagogických zamestnancov tak, aby ich tarifná tabuľka automaticky začínala v prvej platovej triede a prvom platovom stupni minimálnou mzdou.

4. Zjednotiť odmeňovanie všetkých zamestnancov regionálneho a vysokého školstva do jedného zákona o odmeňovaní.

5. Zjednotiť financovanie všetkých zamestnancov regionálneho školstva priamo z rozpočtu ministerstva školstva (presun osobných nákladov z originálnych pod prenesené kompetencie samosprávy).

6. Akceptovať zásadné pripomienky zväzu ku kurikulárnej reforme (umožniť obsah vzdelávania v štátnom vzdelávacom programe rozdeliť na ročníky).

Autor: Veronika Cvinčeková, redaktorka

Foto: RŽK

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod