ŽILINA. KYSUCE. MARTIN. Tento víkend mal do Európy konečne zavítať studený front, ktorý so sebou priniesol ochladenie. „Do utorka 14. januára v nížinách sneženie neočakávame. Ďalší vývoj naznačuje ďalšie ochladzovanie,“ zhodnotil Norbert Polčák zo SHMÚ.
Snehové podmienky začínajú byť žalostné
Vyhliadky meteorológov sú pozitívnou správou pre prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk. Lyžovať sa síce stále dá, ale už niekoľko dní fungujú v obmedzenom režime. Zasnežovať nemôžu vzhľadom na vysoké teploty. Na Rači bola minulý týždeň pre nedostatok snehu v prevádzke už len lanová dráha v Dedovke a bobová dráha. „Žiaľ, snehu je málo. Takéto výrazné a dlhodobé oteplenie si nepamätáme,“ skonštatovala Lenka Bracmaňáková z Veľkej Rače.
Podobná situácia je aj vo Vrátnej. „Momentálne sa v našom stredisku lyžuje na troch zjazdovkách v lokalite Paseky. Podmienky na lyžovanie sú stále dobré, aj napriek nepriaznivému počasiu,“ uviedla Ľudmila Porubčanská z Vrátna Free Time Zone.
Lyžuje sa i na Martinkách, kde hlásia 35 centimetrov snehu. Naopak, vleky na Fačkovskom sedle sú už niekoľko dní mimo prevádzky.
Zimný spánok sa medveďom vyhýba
Dlhodobo teplé počasie zmiatlo aj prírodu, ktorá sa správa ako na jar. Na záhradách kvitnú kvety, pučia stromy. Žilinskí záhradkári hovoria, že nejde o nič nezvyčajné, i keď si takú dlhú teplú zimu nepamätajú. „Boli už aj teplejšie zimy, ale len týždeň či dva. Toto je už december a január. Nie sú ale také teplá, aby to rastlinstvu uškodilo. Verím, že vo februári príde zima a tých pár kvetov, ktoré hodili jablone alebo broskyne, stromu neuškodia,“ zhodnotil Jozef Čerňanský.
Nezvyčajne sa správajú aj medvede, ktoré v takomto období už dávno spia. Z telemetrických pozorovaní je ale jasné, že sú stále aktívne. „Zimný spánok nie je na to, aby sa medveď vyspal. U medveďa je to fyziologický proces na prečkanie nepriaznivého obdobia z hľadiska potravy. Tento rok bol úrodný na bukvicu a keďže nie je sneh, medvede majú prístup k potrave a nepotrebujú zaľahnúť. Keď nasneží a prituhne, tak sa stiahnu,“ vysvetľuje riaditeľ Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš.
Michala Stehlíková
Snímka archív