Žilinský Večerník

26. november 2024 | Kornel
| 1°C

Spravodajstvo

Terchová tancovala aj s turvoňom  

Víkend plný hudby, smiechu a tradične dobrej nálady, ktorá je typická pre terchovskú dolinu. V jej samotnom srdci prebiehal fašiangový sprievod.

01.03.2022 | 19:10

Chodenie masiek  na konci fašiangov priblížili v sobotu členovia Folklórneho súboru Chotár a Repáňovskej muziky. Sprievod prešiel od kostola až pod sochu Juraja Jánošíka. „Mladí sa tešia, že odprevadia turvoňa ukončia veselie a bude Popolcová streda. Zastrelia turvoňa, veselia sa, potom plačú a pritom si spievajú a tancujú,“ priblížila pre Žilinský večerník vedúca súboru Veronika Hajasová.



 

TURVOŇ NESMIE CHÝBAŤ

Hlavnou postavou sprievodu je podľa riaditeľa Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej Rudolfa Patrnčiaka turvoň - býk alebo maska kravy. "Je to najdôležitejší člen zamaskovanej skupiny. Hovorilo sa, že kde sa turvoň vyváľa, či po hnoji alebo po dvore a vytočí gazdinku, bude dobrá úroda," povedal. Sprievod tvoria aj ďalšie masky. „Strelec, škopiak, mladý zať a mladá nevesta. Nesmie chýbať muzika. Toto je základ, ktorý tu oddávna chodil a chodieva dodnes. K tomuto základu sa pridávajú do sprievodu aj iné masky. Je to vec fantázie skupiny, ktorá sa rozhodne fašiangy usporadúvať," dodal Patrnčiak.


 

OBDOBIE PÔSTU
Po veselom fašiangovom období nastáva čas pôstu. Zábava mala ísť bokom, človek sa mal zahĺbiť do seba. Fašiangom končil tanec a tancovať sa smelo až zase v máji pri stavaní a váľaní májov a potom až neskoro cez jesenné obdobie. Na Popolcovú stredu na dedinách mládenci obradne ”pochovávali” basu, symbol dedinských tancovačiek. Symbolického, humorného pohrebu sa spravidla zúčastnila celá dedinská pospolitosť.




Akt pochovania basy symbolizoval, že hudobné nástroje zmĺknu, zábava sa končí, nastáva obdobie pôstu a ľudia sa majú ponoriť viac do seba. V tento deň mali ženy viac dovolené, mali svoj sviatok, a aj preto túto stredu nazývali tiež Škaredá. Bol to čas, kedy ľudia už pojedli mäso z koncoročných a januárových zabíjačiek, a ešte neprišiel čas mláďat kôz či barančekov. Preto konzumovali väčšinou kaše, strukoviny, kyslú kapustu, múčne jedlá, pili bylinkové čaje a maximálne mali ryby, čiže vlastne jedlá pôstne. Organizmus sa tak prečistil a dosť si oddýchol pred blížiacou sa jarou, kedy sa príroda prebúdza do svojho nového životného cyklu.




 

Foto: Autorka, Jozef Kurčík

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod