Štvordňový folklórny festival Jánošíkove dni každoročne pritiahne do Terchovej desaťtisíce ľudí. Nesklamal ani 52. ročník, i keď hrozilo, že po pondelkovej prietrži mračien organizátori festival zrušia.
Tohtoročné Jánošíkove dni sa niesli v znamení UNESCO. Terchovská muzika bola koncom minulého roku zapísaná do zoznamu svetových tradičných prvkov ľudovej kultúry, aj preto zarezonovala na festivale. „Každý väčší program festivalu bol v znamení oslavy tohto výnimočného úspechu,“ vyslovil Peter Cabadaj, šéfdramaturg festivalu.
Výstava krojov
52. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej otvorila, už tradične, vernisáž výstavy v Makovického dome v Žiline. Výstava s názvom Košieľka bieľená, rubáčik riasený... prezentuje ľudové odevy z 30 obcí Slovenska a českého Rožnova pod Radhoštěm. Okrem figurín so sviatočnými, svadobnými krojmi a odevmi, ktoré používali ľudia na bežný pracovný deň, sa možno kochať pohľadom na krojované bábiky a fotografie Karola Plicku zo zbierky Slovenského národného múzea v Martine.
„Výstava je celonárodná, v ponímaní, ako je koncipovaná. A to je dôkazom, že Jánošíkove dni sú nielen festival lokálny a medzinárodný, ale z tohto hľadiska aj celonárodný,“ vyslovil na margo výstavy Peter Cabadaj.
Odhalili bustu Andreja Hlinku
Program festivalu pokračoval v Terchovej, kde sa predstavilo spolu viac ako 1 100 účinkujúcich. Popri dominantnom folklóre nechýbala ani prezentácia iných hudobných žánrov, vernisáže výstav, prezentácia ľudových remesiel, hľadanie pokladu, razenie dukáta s motívom Jánošíka či ohňostroj.
Pri príležitosti 150. výročia narodenia Andreja Hlinku slávnostne odhalili v areáli kultúrneho domu jeho bustu. Urobili tak predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a starosta Terchovej Milan Laurenčík. „Tento rok oslavujeme dve osobnosti – kráľa Svätopluka a Andreja Hlinku. Preto sme sa rozhodli, že postavíme niekoľko búst Andreja Hlinku,“ povedal Marián Tkáč. Prvú odhalili v Terchovej, druhú minulý víkend v Martine a tretiu odhalia v polovici septembra vo Vranove nad Topľou.
Bronzovú bustu od akademického sochára Radka Mačuhu darovala Matica slovenská obci Terchová.
„V 30. rokoch minulého storočia pomenovali Terchovčania potravné družstvo po Andrejovi Hlinkovi. Neskôr na tom mieste vznikol kultúrny dom a dnes nesie tiež názov Andreja Hlinku. Chceli sme, aby sa do Terchovej po takmer 70 rokoch vrátila jeho podobizeň,“ vyslovil Peter Cabadaj.
Vrcholom bol vozový sprievod
Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa býva od roku 1968 konský vozový sprievod. Hrdí krojovaní furmani a hrajúci muzikanti na vozoch preto nechýbali ani tento rok. Po udalostiach, ktoré sa udiali vo Vrátnej doline krátko pred tým, ako sa festival začal, išiel vozový sprievod po náhradnej trase.
Konský vozový sprievod išiel už 46. raz.
Katarína Kvašňovská
Snímky Pavol Ďurčo, Marián Žiško