KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Rozostavaná plaváreň straší na brehu Kysuce už vyše 20 rokov. Objekt má byť po novom využívaný na športové účely, tak, ako to bolo zamýšľané už v roku 1992. „Na zastupiteľstve bolo schválené výberové konanie na súťaž návrhov, na základe ktorých by mal byť vybratý uchádzač, s ktorým by po jeho návrhu na základe už dopredu stanovených podmienok bola vypracovaná koncesná zmluva na využitie tohto rozostavaného objektu a pozemku pod ním, čo predstavuje zhruba 10‑tisíc m2,“ informuje primátor Ján Hartel.
Vzťah medzi mestom a investorom má fungovať formou koncesnej zmluvy na dobu 50 rokov. Nejde teda o predaj, majetok bude počas trvania i po ukončení koncesnej zmluvy patriť mestu. Dostavať areál a investovať doň má však záujemca o jeho prevádzkovanie. „Prípadnému záujemcovi bude vložený kapitál vykompenzovaný užívaním tohto majetku počas trvania koncesnej zmluvy. Ale po skončení zmluvy táto nehnuteľnosť vrátane hnuteľného majetku zostane mestu,“ dodal primátor. Vedenie mesta bude mať po celý čas aj dosah na rozhodnutia prevádzkovateľa plavárne.
Iný spôsob by bol vraj pre mesto nevýhodný a riskantný. Ak by mesto dalo vypracovať návrh a ponúklo by ho vo forme koncesie, nemusel by oň mať nikto záujem. Týmto spôsobom si víťazný návrh záujemca sám zrealizuje.
Mesto už vyhlásilo podmienky súťaže. Záujemcovia môžu prihlásiť svoje návrhy na športovo-rekreačné využitie areálu do 15. mája. Víťaza určí vybraná komisia mestského úradu.
Mesto prehralo spor, musí zaplatiť
Za bývalých primátorov bola podpísaná zmluva na využívanie areálu na podnikateľské účely s dvoma firmami súčasne a terajšie vedenie sa ocitlo v dvoch nevypovedateľných zmluvách. Dlhoročný spor s firmou Rofis sa skončil iba koncom minulého roka. Firma bola úspešná. Ušlý zisk odhaduje za 10 rokov na vyše 450‑tisíc eur, no mesto požiadala o mimosúdne vyrovnanie formou využívania objektu a pozemku rozostavanej plavárne (a ďalšie dva pozemky). Mesto rozhodlo, že takáto odmena je neprimeraná. O škode, ktorú musí firme mesto vyplatiť, rozhodne súd.
Ján Hartel hovorí o zlých rozhodnutiach, ktoré sa v minulosti prijali. K duplicite zmluvy malo dôjsť preto, že v tej dobe nájomné zmluvy podľa zákona o nakladaní s majetkom mesta nepodliehali schvaľovaniu zastupiteľstva. V súčasnosti je vraj takáto chyba vylúčená.
Vodná cesta nemá byť prekážkou
Mesto nemohlo počas uplynulých rokov objekt plavárne dostavať ani ponúknuť na predaj z dôvodu, že územie bolo zablokované pre plánovanú výstavbu Vážskej vodnej cesty. Ako to, že ho ponúka potenciálnym koncesionárom? Ján Hartel objasňuje: „Oproti situácii spred dvoch rokov došlo k zmene k lepšiemu. Na výjazdovom zasadnutí vlády v Krásne nad Kysucou v roku 2012 sme získali prísľub, že vláda prehodnotí zámer výstavby plavebného kanála v úseku Odra – Váh v priebehu 1. polroka 2013.“ V septembri 2013 obdržala radnica expertízny posudok, v ktorom je trasa upravená tak, že je pre mesto akceptovateľná a odblokuje jeho územný rozvoj. „Dúfame, že v zmysle spomenutej dohody a expertízneho posudku nám štát nebude robiť prekážku v realizácii zámeru využitia rozostavaného objektu plavárne a pozemku na vybudovanie športovo-rekreačného areálu za podmienok, ktoré schválilo mestské zastupiteľstvo 13. marca,“ dodáva primátor.
Veronika Cvinčeková
Snímka Juraj Vnuk