Spoločne s mestskou poslankyňou Ivetou Martinkovou ho usporiadalo Občianske združenie (OZ) Dobšinského sad. Na verejnej akcii sa pred pár dňami zúčastnili desiatky ľudí rôznych vekových kategórií, ktorých pred spoločnými rozhovormi či chutným vegánskym borščom neodradilo ani celodenné husté sneženie. Osobitý, no zato ekologický aspekt malo počas Novoročného matiné aj stolovanie, podujatie bolo totiž bez akéhokoľvek plastového riadu.
PODNECOVAŤ KU KOMUNITNÉMU MYSLENIU
„Spoločne sme zmenili vnútroblok, ktorý má dnes úplne iný rozmer. Nechceme však meniť len priestor, ale určitým spôsobom vniesť do ľudí aj pocit občianstva, súdržnosti, vytiahnuť ich z panelákových
bytov a zároveň spolu zveľaďovať verejné priestory,“ hovorí na pôde Dobšinského sadu poslankyňa Iveta Martinková. V poradí druhé matiné sa podľa nej zorganizuje na jar. „Chcem, aby sa tu ľudia stretávali a pokračovali sme v tom, v čom sme začali,“ dopĺňa poslankyňa Martinková. Ovocný sad vo vnútrobloku na Dobšinského ulici je dnes takmer vo finálnej fáze, prednedávnom doňho vysadili ovocné stromy a čoskoro pribudnú aj lavičky s operadlami či niekoľko ďalších detských prvkov.
PRIPRAVUJE VEGÁNSKE ŠPECIALITY
„Tradícia varenia vegánskych jedál sa začala v spolupráci s Eko Friendly Žilina počas čistenia vodného diela pred zhruba dvomi rokmi. Neskôr sme pokračovali aj na čistení Všiváka, v lesoparku a na podujatiach na Lietavskom hrade,“ vysvetľuje Roman Súľovec, pod ktorého taktovkou je príprava vegánskych jedál na mnohých komunitných akciách. A ako podľa neho vyzerá príprava typického vegánskeho boršču?
FILOZOFIA V EKOLÓGII
„Postup varenia je pomerne rovnaký ako pri tradičnom guláši či boršči. V tomto prípade je jeho súčasťou sójové mäso, údený tempeh, ktorý dodá plnú údenú chuť či koreňová zelenina a špecialitou, ktorú používam, je údená červená paprika,“ pokračuje Roman Súľovec. Najviac času pri varení podľa jeho ďalších slov zaberie práve príprava všetkých surovín, výsledná chuť je však vraj veľmi podobná klasickému mäsovému variantu. „Pokračovať v tejto tradícii chceme aj do budúcnosti, má totiž silné ekologické dôvody. Pravidelne používame porcelánové alebo kompostovateľné taniere, vyrobené z cukrovej trstiny či drevené lyžičky.“