Karnevalový sprievod na čele s kráľom a kráľovnou karnevalu začne svoj pochod o 14.30 h. spred budovy Mestského úradu v Žiline. Prejde cez Mariánske námestie po Farských schodoch až na Námestie Andreja Hlinku. Odtiaľ bude pokračovať po Národnej ulici a vráti sa späť na Mariánske námestie, kde bude od 15. h pripravený program žilinského Carnevalu. Sprievod masiek spestria umelci z Divadla spod balkóna a z divadla Kvelb z Českých Budejovíc.
Celé podujatie obohatia domáci i zahraniční folkloristi, ktorí všetkým návštevníkom festivalu priblížia atmosféru fašiangového obdobia. Nebudú chýbať ani typické slovenské tradície späté s fašiangami – zabíjačka či pochovávanie basy. Okrem zabíjačkových dobrôt budú môcť návštevníci ochutnať aj tradičné jedlá, ktoré sa v minulosti podávali počas fašiangového obdobia. O ochutnávky týchto špecialít sa postará ženský spolok Živena zo Žiliny. Na pódiu sa predstavia deti z detských folklórnych súborov Cipovička, Lieska, Hájovček a žiaci zo Súkromnej základnej umeleckej školy Slovenských dobrovoľníkov v Žiline. Detských folkloristov vystriedajú zahraniční hostia z Havířova a Vranova nad Topľou, po ktorých vystúpi domáci Rozsutec.
„Fašiangy sa u nás už od dávnej minulosti spájajú s veselosťou, ľudovými zábavami, karnevalmi a tancovačkami. V posledných desaťročiach sú však ľudové zvyky na ústupe, ľudia viac preferujú plesy. Preto som rád, že tento náš žilinský Carneval funguje už 15. rok a počas tohto obdobia si získal množstvo fanúšikov a priaznivcov, dokonca je považovaný za najväčší fašiangový festival na Slovensku. Rád by som pozval všetkých Žilinčanov aj návštevníkov mesta, aby si tú pravú fašiangovú atmosféru prišli vychutnať do centra Žiliny,“ uviedol primátor mesta Peter Fiabáne.
Fašiangová zábava pokračuje v sobotu 2. marca 2019. V Mestskom divadle sa predstaví Folklórny súbor Rozsutec a jeho hostia z východného Slovenska – Folklórny súbor Lipovec v programe Roztancované fašiangy. Žilinský Carneval organizuje mesto Žilina už pätnásty rok a patrí k najväčším sprievodom masiek na Slovensku. Vychádza zo starých zvykov, spája však tradičné masky s tými súčasnými. Jeho zakladateľom je žilinský fotograf Ivan Kelly Köhler, ktorý pri tejto príležitosti pripravil výstavu fotografií s názvom Maškariády z minulého storočia. Jedinečnú výstavu si môžu prísť návštevníci pozrieť na žilinskú radnicu.