Na žilinských sídliskách i v meste pretrváva problém s túlavými mačkami. Zopár dobrovoľníkov im zabezpečuje veterinárnu starostlivosť a krmivo, väčšinou zo svojho. Ľudia však vedia byť k zvieratám veľmi zlí.
ŽILINA. Na sídliskách Solinky, Vlčince, Hliny, Hájik či priamo v meste je zúfalý stav premnožených túlavých mačiek. V Žiline je pár dobrovoľníkov, ktorí sa o ne starajú na úkor vlastného pohodlia, energie a peňazí. „Na našom sídlisku je nás päť. Niektoré z kamarátok majú i po desať mačiek. Trápi nás, či sú hladné, či im je zima, či nie sú kdesi zatvorené,“ hovorí dobrovoľníčka, ktorá nechce byť menovaná. Ľudia sú vraj totiž zlí, a keď vidia, že pomáhajú mačkám na ulici, neraz ich častujú nadávkami či dokonca vyhrážkami. „Beda, ak máte súcit so zvieratami,“ hovorí. Zažila už, že do mačky len tak z pasie kopla okoloidúca pani, i keď si deti kopali mačiatko vo fľaši ako loptu či kameňmi utýrali mačku na smrť. Často nájdu krotké zvieratká na ulici, z čoho vedia, že už sú zvyknuté na domov. Ľudia ich však vyhodia na ulicu pri prvom „probléme“ – keď sa vycikajú na podlahu. „Mačka je tiež tvor a vie prejaviť vďaku. Pritom mačky redukujú potkany a myši, viem to z vlastnej skúsenosti. Ľudia si to nechcú uvedomiť, hovoria, že „fuj, mačka“, pritom je to polovičná ochrana pred hlodavcami. Mali by mať s nimi trpezlivosť a súcit,“ podotýka dobrovoľníčka. Ako riešiť tento problém? „Na prvom mieste je kastrácia. Tá sa však pohybuje v sume okolo 50 eur. Ja som na dôchodku a pre mňa je to veľa peňazí. Po takomto zákroku treba tiež mačku držať aspoň 7 - 8 dní v teple (počas zimy) a kŕmiť ju. To jediné ale pomôže zredukovať počet mačiek v meste. Bohužiaľ, špeciálne mačkám sa nikto v Žiline nevenuje – riešením by bol útulok alebo aspoň miestnosť pre mačky po kastrácii,“ dodáva.
V Žiline sa prevádzkujú dva útulky, z ktorých však iba ten budatínsky prijíma mačky, aj to veľmi ojedinele. Nemá na to totiž kapacitu. „Máme jednu unimobunku, ktorá je hneď vedľa koterca so psíkmi. Prijali sme tu jedného kocúra, ktorý mal zlomenú panvu. Prijímame iba akútne stavy – mačky so zlomeninami alebo inými zdravotnými problémami. Stará sa o ne pani Pilátová, ale už ich má doma dvanásť. Okrem toho v Žiline funguje asi 10 dobrovoľníčok, ktoré sa za svoje starajú o mačky na ulici. Im patria veľké zásluhy,“ hovorí pani Serafínová z OZ Zvierací park Budatín. Stále tu však prebieha kastračný program – ak niekto nájde mačku na ulici, môže ju sem priviesť a zákrok hradí združenie. Bohužiaľ, tieto mačky sa potom väčšinou vracajú na ulicu, avšak s tým, že sa ďalej nerozmnožujú.
Prichádza zima a mačky sa potrebujú v mrazoch niekde prichýliť. Ideálne sú pivnice, no na tých ľudia zvyknú zatvárať okná. „Takisto sa svojpomocne snažíme mačky umiestňovať. Najlepšie by bolo, keby si našli domov. Veď mať doma zvieratko je hlavne radosť,“ dodáva na záver dobrovoľníčka zo Žiliny.
Veronika Cvinčeková
Snímka archív