VEĽKÝM HRÁČOM ZOSTÁVA POČASIE
Stredisko Vrátna Malá Fatra praská vo švíkoch, ako aj ostatné malebné kúty na Slovensku. „Každé leto sa hýbe vo vysokých číslach, ale najmä v júli, keď je pekné počasie, je skutočne veľký nárast turistov. Presné číslo neviem povedať, ale evidujeme naozaj silné leto,“ povedala nám Natália Šimová z marketingového oddelenia. Najväčším lákadlom pre turistov zostáva stále populárna lanovka, na ktorú neraz ľudia čakajú aj dlhé hodiny. „Čo sa týka Vrátnej, celkovo je najväčšie gro osemmiestna kabínková lanovka. Tým, že sme v národnom parku, tak turisti využívajú množstvo turistických trás. Máme v prevádzke aj Paseky, ale tie sú skôr doplnkovou službou,“ povedala Natália Šimová a doplnila, že pri ekonomických ukazovateľoch na konci roka bude zohrávať hlavnú úlohu počasie. „Otvárali sme 8. mája, pričom sme museli splniť všetky podmienky. Stále platí, že do kabínky pre osem ľudí púšťame len štyroch a pokiaľ nie sú zo spoločnej domácnosti, tak musia nosiť rúška. 13. marca sme vypli stredisko, čím naše tržby išli úplne zo dňa na deň na nulu a celý apríl sme neťahali. Tam je to potrebné nejako dobehnúť, no teraz je to o niečo viac a snáď by sa to mohlo dorovnať. Veľkým hráčom bude počasie, takže uvidíme, čo sa udeje. Domáci cestovný ruch sa podporuje, no evidujeme aj veľa návštevníkov z Česka. Oni sú prví, ktorí nás navštevujú.“
NAJVIAC V KURZE RAJECKÉ TEPLICE
„Obsadené sú zariadenia, ktoré bežne obsadené nie sú. Volajú mi aj moji známi s prosbou, či im viem zabezpečiť nejaké ubytovanie, no je to márne. Otázkou zostáva, čo sa udeje napríklad po 15. septembri. Nie je to žiadny zázrak a nebude to liek na všetky rany po pandémii. Máme triezvy pohľad na tento fenomén, no najviac praskajú vo švíkoch ubytovacie zariadenia. Potom reštaurácie, voľnočasové zariadenia sú troška rozptýlené. Jednoznačne najväčší záujem je o kúpele v Rajeckých Tepliciach,“ povedala Mariana Klincová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rajecká dolina, no vyslovila aj obavy do budúcnosti. „Nikto nevie, čo sa bude diať v septembri. Na jednej strane je potrebné povedať ďakujeme za dôveru, ale pre nás poskytovateľov to bude dobrá skúška pripravenosti do ďalšieho obdobia. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.“
ZÁCHRANÁRI APELUJÚ NA OSTRAŽITOSŤ
Hlavu v smútku majú horskí záchranári, keďže riziko rôznych menších i väčších zranení rapídne stúplo a neraz sú v permanentnej pohotovosti. „Problémom nie sú veľké čísla ľudí, ale veľká skupina turistov neznalých horských pomerov. Často chodia ľudia bez skúsenosti s vysokohorskou turistikou, ale zatiaľ to zvládame, i keď si musím zaklopať. Pocitovo je nárast turistov vyšší o sto percent, našťastie, nestal sa nám žiadny smrteľný úraz. Všetky ostatné úrazy sme vyriešili, podarilo sa nám pomôcť turistom,“ ozrejmil aktuálny stav v rozhovore pre Žilinský večerník Juraj Ondruš, náčelník HZS Malá Fatra a turistom adresoval aj dobre mienené rady. „Odporúčam prispôsobiť túry vlastnému fyzickému stavu a kondícii. Túra by mala byť priamoúmerná schopnostiam človeka a treba si stále sledovať počasie. Dôležité je, aby sa túra skončila v popoludňajších hodinách, nie je vhodné vybrať sa do hôr okolo 11. h a riskovať búrky z tepla. Skúsení turisti chodia v skorých raných hodinách, a tak sa týmto nebezpečenstvám vyhýbajú. Nevieme, aký bude vývoj korony. Ak nevypukne druhá vlna výraznejšie, tak táto letná sezóna bude pokračovať a všetko bude extrémne prehustené.“
Pre úplnosť dodávame, že Oblastné stredisko Horskej záchrannej služby Malá Fatra má okrem veliteľa 13 horských záchranárov na Malej Fatre, 2 na Kubínskej holi a 5 záchranárov na Kysuciach.