Žilinský Večerník

27. november 2024 | Milan
| -3°C

Z regiónu

Turisti verzus cyklisti: mali by sa vzájomne rešpektovať

Spoznávať prírodu zo sedadla bicykla má určite svoje čaro. Žilinčania podľahli cykloturistike, na horách ich vídať čoraz viac. Kto však má prednosť na turistickom chodníku? Chodec či cyklista?

31.07.2017 | 11:16

Letná turistika je v plnom prúde. A keď zrovna nemierime do vysokých hôr, stačíme si aj s miestnym Straníkom či Dubňom. To sú lokality, kde si rýchlo vybehneme hoci aj cez týždeň po práci. A práve tu môže dôjsť k stretom peších turistov a cyklistov.

Hrebeň Dubňa a následný zjazd do Budatína využíva v súčasnosti zhruba stovka zjazdových cyklistov, ktorí si tu merajú tie najlepšie časy. Najlepšie znamená najrýchlejšie. Samozrejme, rátajú s tým, že tu na chodníku môžu bežne natrafiť na peších chodcov či vysokú zver. „Ruky treba mať vždy pripravené na brzdách,“ hovorí jeden z nich. Často tu stretáva napríklad psičkárov, no ku kolízii zatiaľ nedošlo. „Horšie je, keď ide po hrebeni ďalší cyklista v protismere. Už sa mi to stalo. A niekedy sa objavia aj jazdci na koňoch,“ dodáva.

Dubeň nie je vyznačený ako cyklotrasa, ale dlhoročný člen Turistického klubu Stavbár Zdeno Šlauka tvrdí, že na bicykel je to vhodný terén. „Turistika – to je aj cykloturistika. Ja sám mám Slovensko pobehané aj na bicykli. Len Turistický klub Stavbár organizuje tri cyklistické podujatia. Na Dubni sa každý rok koná časť triatlonu. Myslím si, že je tu miesto pre všetkých, treba sa len rešpektovať. V ľahkom teréne nemá čo turistovi cyklista prekážať, skôr treba byť obozretný v prudkom teréne, kde môže dôjsť k stretu, ktorému sa v rýchlosti nedá predísť,“ hovorí 78-ročný náruživý turista. Sám sa venuje obnovovaniu značiek v tejto lokalite, či už na Dubni alebo na Straníku. Práve na Straník vedie cyklotrasa, avšak cyklisti by si trasu nemali skracovať cez les, kadiaľ chodia peší turisti. Mali by sa zdržiavať na ceste.

Vo všeobecnosti má s cyklistami v horách dobré skúsenosti. „Nevidím problém medzi pešími turistami a cyklistami. Je nesporné, že záujem o cykloturistiku u nás narastá. Podľa mňa je to pekný šport,“ dodáva.

Kto má teda prednosť na lesnom chodníku? „Na turistickom chodníku má prednosť peší turista. Tak je to aj v prípade Dubňa. Iné to je v prípade cyklotrás označených veľkým C. Niekedy sa však aj križujú,“ podotýka. V Rakúsku sú v horách napríklad bežne osadené značky, kde si cyklista a turista podávajú ruku.

Pán Zdeno Šlauka nepozná lokalitu, kde by mali cyklisti vyslovene zákaz vstupu. „Niektorí idú cez Martinské hole, cez Minčol smerom do Strečna, tam je divoký chodník. Prekračujú sa tam stromy, miestami sa treba aj škriabať, čo peší turista zvládne. Pre ich vlastnú bezpečnosť by sa ale cyklisti mali tomuto miestu vyhýbať. Ale to už nie je adrenalín,“ smeje sa.

Sú však miesta, kde nesmú peší turisti. Napríklad novovytvorený bikepark Paseky-Vrátna, kde je aj označenie: Zákaz vstupu chodcom.

Foto: Archív redakcie

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod