Jedným z príkladov takéhoto projektu je Cena Absynt. Stredoškolská súťaž sa už štvrtý rok snaží prebudiť v študentoch gymnázií v Žilinskom kraji hlad po čítaní kvalitnej literatúry faktu, po písaní a rečnení o nej, ako aj po tvorbe vlastných reportáží. „Súťaž má štyri hlavné kategórie: študenti prečítajú počas roka päť kníh, čo predstavuje zhruba 1 300 strán žánru reportážnej literatúry, a potom hlasujú o najlepšej z nich. V ďalšej kategórii píšu vlastnú recenziu na vybranú knihu. Kategória REČníctvo zas študentov pozýva k presvedčeniu spolužiakov o kvalitách vybranej knihy v agitačnom prejave. A osobitnú kategóriu tvorí REPortáž – žiaci v nej sami vyhľadávajú vhodné témy vo svojom okolí, ktoré potom spracúvajú vo vlastných reportážach,“ približuje hlavný koordinátor Ceny Absynt Martin Benikovský. Za štyri roky sa súťaži podarilo expandovať do celého Žilinského kraja. Viacero škôl podľa koordinátora Benikovského už vytvorilo z Ceny Absynt každoročnú tradíciu: „Niektoré školy sa zapojili prvýkrát, iné zas museli spoluprácu prerušiť. Najmä šesť žilinských gymnázií však buduje trvalejšiu tradíciu. Dokopy sa na 12 školách zapojilo v januári tohto roka 241 študentov z takmer všetkých regiónov nášho kraja.“
S postupným rastom súťaže, no aj pre komplikácie súvisiace s pandémiou pribudli organizačnému tímu ďalšie úlohy. Martin Benikovský však hovorí, že sa to nijako neprejavilo na záťaži kladenej na súťažiacich študentov. „Museli sme vyriešiť, ako priniesť zážitok z kníh študentom priamo domov aj v čase pandémie. Aj vďaka grantom, ktoré sa nám podarilo získať, sme tento rok mohli na školy rozoslať 250 kníh, aby každý študent mal aspoň jednu doma v papierovej podobe. Ukázalo sa, že študenti mali na ne naozajstný hlad, na našom gymnáziu si do týždňa študenti všetky knihy rozobrali.“ Okrem toho ponúkali aj možnosť čítať elektronické verzie kníh. „Záujem o ne je však mizivý. To všetko ukazuje, že mladí ľudia sú dnes už z počítačov unavení a sami vyhľadávajú príležitosti, ako využiť čas bez internetu doma zmysluplne.“
Niektoré časti súťaže sa však presunu do online prostredia nevyhli: „V období od marca do apríla sme na školách zrealizovali dokopy 30 webinárov s odbornými lektormi, ktoré pomôžu študentom pripraviť sa na tvorbu súťažných príspevkov vo svojich kategóriách. Okrem toho lektori zostavili aj vlastné učebné texty, ktoré prvýkrát v histórii súťaže dostanú školy v tlačenej podobe.“ Okrem dvoch hodín strávených na webinári tak študenti počas súťaže s internetom neprichádzajú takmer vôbec do kontaktu, všetko ostatné sa deje buď na papieri, alebo v ich hlavách.
Minulý rok pandémia do mimoškolských súťaží zasiahla prvýkrát. Viaceré súťaže sa prerušili či zrušili. Cena Absynt mala podľa koordinátora Benikovského trochu šťastie: „Slávnostné vyhodnotenie sa koná vždy počas septembrového Žilinského literárneho festivalu v priestoroch Novej synagógy v Žiline, kde si ocenení preberú odmeny, vyhlási sa najlepšia kniha a rečníci odprezentujú svoje agitačné prejavy. Minulý rok sa nám podarilo uskutočniť vyhodnotenie ešte prezenčne, pretože opatrenia sa sprísňovali až na konci septembra. Tento ročník zatiaľ prebieha sľubne aj napriek korone, a preto dúfam, že sa nám v septembri podarí po roku opäť stretnúť.“