Dynamické vzťahy, v ktorých figurujú technológie, veci a ľudia, zobrazuje Šimon Chovan pomocou priestorových mediálnych rozhraní. V procese balansuje medzi objavovaním a konštruovaním.
STAVEBNÝ MATERIÁL
Z plastových trúbok, káblov, spojov a iných objavov zo svojich obľúbených veľkoobchodov so stavebninami a inštalatérskymi potrebami vytvára Šimon Chovan oživnuté monštrá, ktoré detegujú ľudskú prítomnosť a reagujú na ňu sériou alergických reakcií alebo ignoráciou. Neurotické objekty však zároveň bez prestania poukazujú na vlastnú krehkosť. Sú zástupným artefaktom hypersofistikovaných technológií, ktoré si nevieme poriadne predstaviť, ale ktoré sú zdrojom súčasného znepokojenia. „Budujeme veci, ktoré už dávno nie sú len smart, ale aj inteligentné. Na to, aby sme porozumeli situáciám či bežným produktom, budujeme ďalšie zložité veci. To všetko za sprievodu apokalyptického čerpania zemských aj živých zdrojov,“ hovorí sám autor.
NARASTAJÚCA ZÁVISLOSŤ
„Jedným z prejavov našej narastajúcej závislosti na technológiách je strach z ich nepredvídateľných reakcií, z toho, že nad nami získajú kontrolu. Podozrenie, že už sa to deje, sa stalo súčasťou našej každodennosti, keď algoritmy poznajú naše správanie, predvídajú naše preferencie a ovplyvňujú naše rozhodnutia,“ vysvetľuje Ivana Rumanová, kurátorka výstavy. „Šimon Chovan pracuje s týmto čiastočne iracionálnym strachom z autonómie vecí v oveľa priamejšom, hororovejšom zmysle. Zároveň sa v kontexte výstavného priestoru pýta, či je veciam a hmote vôbec príjemné to, že sa nimi zaoberáme,“ pokračuje.
V tomto zmysle sa Šimonove antény, stojany a konštrukcie približujú kultovým magickým objektom či akýmsi DIY totemom, ktoré ale zároveň vypovedajú o neprístupnosti vecí a ich práve na rezistenciu voči nám. Jeho výstavu nazvanú Human Allergic si môžete prísť pozrieť do Novej synagógy do 16. septembra.