Technológiu pre aplikovaný výskum vo forme taktickej rádiovej komunikačnej siete najmodernejšej generácie univerzite zabezpečila spoločnosť Huawei Technologies. Využíva sa predovšetkým pri krízových situáciách, akými sú napríklad dopravné nehody, prírodné katastrofy či priemyselné havárie. Výskum sa orientuje na oblasť dopravy ako tradičného predmetu záujmu Žilinskej univerzity a v neposlednom rade aj na koncept bezpečného mesta. Pomocou technológie si záchranné zložky dokážu v mieste zásahu v priebehu 15 minút vytvoriť vlastnú núdzovú komunikačnú sieť. Podľa Michala Zábovského z Univerzitného vedeckého parku vidia úlohu technológie v podporení výskumu a aplikovaní jeho výsledkov do praxe. Do práce s modernou technológiou v univerzitnom laboratóriu chcú zapojiť aj samotných študentov. „Radi by sme zapojili doktorandov i výskumníkov predovšetkým z našej univerzity. Snažíme sa vytvárať tímy, ktoré budú reálne tvoriť nové typy aplikácií,“ uviedol Michal Zábovský. Rektorka Žilinskej univerzity považuje vytvorenie laboratória a poskytnutie novej technológie za otvorenú platformu, na ktorej môžu vyvíjať ďalšie možnosti uplatnenia. „Študenti, ktorí prichádzajú s nápadmi, budú vedieť, akým spôsobom to využiť. Je to veľká príležitosť pre mestá, ale aj pre mnohé bezpečnostné zložky pri riešení krízového javu, ktorým môže byť pokojne aj dopravná zápcha. Takýto jav môžeme riešiť pomocou technológií, ktoré vedia stav monitorovať a riadiť tak napríklad dopravu iným spôsobom,“ skonštatovala Tatiana Čorejová, rektorka Žilinskej univerzity v Žiline.
VYRIEŠILI DESIATKY PRIESTUPKOV
Asi najväčšou výhodou komunikačnej technológie je pohotové zabezpečenie komunikácie pre zložky integrovaného záchranného systému. Významné miesto nachádza aj vo verejných či uzavretých priestoroch masových podujatí, kedy narastá informovanosť jednotlivých príslušníkov zborov a zvyšuje sa aj ochrana ľudí na takýchto typoch podujatí. Podľa generálneho riaditeľa Huawei Technologies pre Slovensko chce ich spoločnosť zvýšiť bezpečnosť všetkých obyvateľov. „Naším cieľom je prehĺbiť spoluprácu s univerzitou i vplyv na občanov práve zvýšením bezpečnosti a aplikáciou nových technológií prostredníctvom tejto komplexnej komunikačnej technológie,“ spresnil generálny riaditeľ Shi Yi. Laboratórium Safe City Lab sa skladá z dvoch častí. Kým tá prvá je umiestnená priamo na pôde Univerzitného vedeckého parku, druhá je implementovaná na Mestskej polícii v Rajci. „Mestské kamery, ktoré máme v meste, sú limitované svojím použitím. Táto technológia okrem iného umožňuje mať kameru v reálnom čase dnes na jednom a zajtra zas na druhom mieste,“ uviedol prednosta Mestského úradu v Rajci Ján Jasenovec. Technológiu, ktorá vie reagovať pri dôležitých situáciách spojených s porušovateľmi zákona a poškodzovaním majetku, používajú v Rajci približne od leta. Počas tejto doby sa podľa náčelníka mestskej polície Rastislava Ťažkého podarilo odhaliť desiatky zločinov a dva trestné činy. Koncept Safe City od Huawei Technologies sa v súčasnosti realizuje vo viac ako 200 mestách po celom svete.
DO ČÍNY VĎAKA PROGRAMU SEEDS FOR THE FUTURE
Súčasťou oficiálneho otvorenia Safe City Lab bolo aj oceňovanie slovenských študentov, ktorí sa zúčastnili projektu spoločnosti Huawei – Seeds for the Future. V súčasnosti ide už o druhý ročník projektu, ktorý pripravuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so spoločnosťou Huawei. Každoročne má 10 študentov z celého Slovenska možnosť na dva týždne vycestovať do výskumných centier v Číne, kde si osvoja nové poznatky o mobilných internetových aplikáciách, vývoji telekomunikačných technológií a vyskúšajú si tiež prácu s inovatívnymi zariadeniami. Počas návštevy študenti trávia čas s odborníkmi z oblasti informačných technológií priamo v centrále Huawei, okrem toho sa venujú aj spoznávaniu čínskej kultúry, historickým pamiatkam či kurzom čínštiny.