Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -9°C

Z regiónu

V bytčianskej synagóge zrekonštruovali poškodené stropy

Synagóga v Bytči pomaly, ale isto pokračuje v rekonštrukcii. O jej záchranu sa stará OZ Na záchranu bytčianskej synagógy pod vedením Michala Fileka. Ten je presvedčený, že pre Bytču je dôležité túto národnú kultúrnu pamiatku zachrániť a zrekonštruovať.

10.01.2018 | 14:26

V Bytči zachraňujú národnú kultúrnu pamiatku. Postara­lo sa o to občianske združenie Na záchranu byt­čianskej synagógy. Prevza­lo tak štafetu po OZ Biblické centrum, ktoré bolo majite­ľom synagógy od roku 2002 do roku 2016. Toto združenie naštartovalo celý proces re­konštrukcie, do ktorej inves­tovalo 100-tisíc eur. Po vích­rici, ktorá v roku 2007 zničila strechu sa mu z grantu Mi­nisterstva kultúry SR poda­rilo vybudovať úplne novú. Okrem toho vykonali saná­ciu proti vlhkosti, čiže bu­dovu odvodnili a zaizolovali. Tiež vypracovali kompletnú projektovú dokumentáciu na záchranu. Bohužiaľ, od roku 2010 rekonštrukciu za­stavil súdny spor s majiteľom pozemku. A odvtedy sa na historickej kultúrnej pamiat­ke neudiali žiadne zmeny. „Rozhodli sme sa preto, že založíme občianske združe­nie Na záchranu bytčianskej synagógy, ktoré v prípade, že mesto vysporiada pozemok a prenajme mu ho, preberie na seba všetky povinnosti vlastníka národnej kultúrnej pamiatky vrátane finanč­ných nákladov, a začne ju rekonštruovať. Mesto Bytča mohlo získať synagógu bez­odplatne do svojho majetku. Primátor Miroslav Minár­čik to však odmietal a aj keď poslanci jeho veto po tuhom zápase nakoniec prelomi­li, nebola istota, že by mesto konalo a snažilo sa národnú kultúrnu pamiatku zachrá­niť. Preto sme museli konať sami,“ vysvetlil Michal Filek.

DOČKALA SA REKONŠTRUKCIE

Po rokoch sa synagóga ko­nečne dočkala ďalšej rekon­štrukcie. OZ získalo potreb­né finančné prostriedky na vyplatenie dlhu vlastníko­vi pozemku a zastavenie exekučného konania. „Pe­niaze sme vyplatili cez ob­čianske združenie Za sluš­nejšiu Bytču pre všetkých, ktoré organizuje v našom meste množstvo atraktív­nych podujatí, ako je naprí­klad obľúbený Bytčiansky zámocký deň.“ Okrem peňažných pro­striedkov OZ získalo a stále získava finančné dary aj od sponzorov či fyzických osôb, ktorým osud bytčianskej sy­nagógy nie je ľahostajný.

Vďaka tomu sa práce na synagóge pohli, a to správ­nym smerom. „Urobili sme to, čo bolo potrebné urobiť okamžite,“ povedal Michal Filek a pokračoval: „od­stránili sme drevokaznú hubu drevomorku, ktorou boli napadnuté stropy.“ Drevomorkou boli stropy napadnuté v takom rozsa­hu, že ani pamiatkari do­teraz nič podobné nevideli.

„Všetku drevomorku bolo potrebné odstrániť. Vysú­ťažili sme špeciálnu firmu z Maďarska. Stalo sa tak ešte v roku 2016. Finan­covali sme to viac-menej z vlastných prostriedkov,“ prezradil. Na projekt rekonštrukcie stropov získalo občianske združenie peniaze z progra­mu Obnovme si svoj dom a tento bol spolufinanco­vaný z dotácie Ministerstva kultúry SR sumou 22-tisíc eur. Aby mohli byť drevo­morkou napadnuté stropy vymenené, museli ich naj­skôr architekti a reštaurá­tori zakresliť, a potom bolo potrebné ich kópie vyro­biť – obnoviť umelecko-re­meselným spôsobom. Na­sledovali výmenné práce, ktoré trvali od leta až do decembra minulého roka. „Vďaka finančným pro­striedkom z ministerstva sme urobili celú pravú em­poru, časť ľavej, tiež časť galérie, ktorá bola napad­nutá drevomorkou. Takis­to boli napadnuté aj stropy nad oboma schodiskami, ale peniaze stačili iba na jedno z nich. To druhé os­talo nedorobené, na to bu­deme musieť ešte peniaze zohnať. V každom prípade, zásadná vec pre nás bola vysporiadať sa s drevomor­kou, odstrániť ju, aby sa nešírila na ostatné dreve­né časti, hlavné nosné kon­štrukcie, pretože to by bola nenávratná škoda, najmä preto, lebo na stropoch sú zachované pôvodné vzácne výmaľby. Niektoré sú za­chránené, napríklad strop nad hlavnou loďou ostal v pôvodnom stave úplne celý, na ľavej empore os­tali asi tri štvrtiny, ostatné muselo ísť preč. Stropy nad schodiskami sme museli asanovať celé.“

Reštaurátor Ivan Havasi mal od pamiatkarov za úlo­hu zakresliť presne každú jednu maľbu, aby sa mohli urobiť nanovo, vďaka čomu sa vzácne maľby zachovajú aj pre budúce generácie.

NA RADE SÚ OKNÁ

Stropy majú rekonštrukciu za sebou. V súčasnosti združe­nie opäť požiadalo o dotáciu z ministerstva kultúry. „Radi by sme budovu uzatvorili. Potrebujeme vymeniť okná, pretože sú v hroznom stave. Sú spráchnivené, nebudú sa reštaurovať, pretože sa neda­jú, musíme ich len obnoviť. To znamená, že ich presné kópie dáme vyrobiť umelec­ko-remeselným spôsobom,“ priblížil Michal Filek.

Na pamiatke je potrebné vymeniť celkovo 28 okien. Dve okná, vitrážové nad hlavným vchodom a roze­tové – drevené, vyrezávané budú mať iný osud. „Rozeto­vé okno sa bude reštaurovať a rám vitrážového okna sme už osadili koncom minulé­ho roka. Vitráže doň budú vložené na jar. Na rekon­štrukciu tohto okna prispel rodák, čestný občan mesta Bytča Pavel Král, ktorý syna­gógu v Bytči často navštevo­val,“ prezradil Michal Filek. Okrem vitrážového okna boli osadené nad vchod aj celkom nové Mojžišove ta­bule. Ako nám ale Michal Filek povedal: „Máme za­chované aj tie pôvodné, av­šak sú nepoužiteľné.“

Na synagóge je ešte veľa práce. OZ sa pokúsi získať finančné prostriedky z nór­skych fondov i grantov, ktoré vyhlásilo Ministerstvo kul­túry SR. Naďalej však bude prijímať dary aj od sponzo­rov fyzických a právnických osôb. „Viac ako 300 obča­nov mesta boli Židia. Dnes tu z nich už nie je nik. Po­znám však dvoch z nich, sú to vzácni ľudia, ktorí nám pomáhajú. Jedným z nich je už spomínaný Pavel Král. Hoci žije v Prahe, pomáha nám a s rodinou a priateľmi je nápomocný pri získava­ní ďalších peňazí na syna­gógu. Druhým je Ivan Otto Schwarz, ďalší čestný občan mesta žijúci v Londýne, kto­rý nám pomohol finančne. Obom im patrí veľká vďa­ka. Rovnako aj všetkým dar­com a podporovateľom. Bez nich by sa nám synagógu určite zachrániť nepodari­lo.“ (V čase uzávierky Ži­linského večerníka nás za­siahla smutná správa. Ivan Schwarz zomrel 4. 1. 2018 vo veku 94 rokov. Česť jeho pa­miatke, pozn. autorky.)

„Chceme, aby synagóga slúžila pre ľudí na kultúr­ne a spoločenské aktivity. Plánujeme tu v prvom rade spraviť múzeum, pretože táto budova má hlavne veľ­kú pamiatkovú a spomien­kovú hodnotu.“

Foto: Archív OZ

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod