Žilinský Večerník

25. november 2024 | Katarína
| 2°C

Spravodajstvo

V časti Les Chlmce ťažia stromy napadnuté kôrovcom

Pred dvomi týždňami sme zverejnili článok ohľadne výrubu dreva na Chlmeckom vŕšku, ktorý realizuje Urbársky spolok Pozemkové spoločenstvo Považský Chlmec. Jeho tajomník nám objasnil, že hlavným dôvodom ťažby je nebezpečný škodca.

09.06.2014 | 12:15

Pred dvomi týždňami sme zverejnili článok ohľadne výrubu dreva na Chlmeckom vŕšku, ktorý realizuje Urbársky spolok Pozemkové spoločenstvo Považský Chlmec. Jeho tajomník nám objasnil, že hlavným dôvodom ťažby je nebezpečný škodca.
 

POVAŽSKÝ CHLMEC. Okresný úrad Žilina uviedol, že dôvodom ťažby je veterná kalamita. Tajomník Urbárskeho spolku v Považskom Chlmci Roman Dolinajec situáciu spresnil: „Dôvodom výrubu je aj veterná, ale najmä kôrovcová kalamita. Ten robí na stromoch najväčšiu škodu.“ Poslankyňa Anna Smikoňová nás informovala, že ľudia sa domnievajú, že sa v lese ťažia zdravé stromy. Aby nedošlo k dezinformácii, reba uviesť, že tieto domnienky nie sú pravdivé a podložené. „Zrezaný strom môže mať pekný peň a pri profile byť zdravý, no v skutočnosti ho zožiera kôrovec. Konkrétne stromy, ktoré sú ošúpané po dĺžke, majú už červa pod kôrou. Schne mu koruna a je sfarbená do červena. Musíme vtedy zrezať všetky stromy, ktoré sú okolo a majú už náznaky. Lebo keď je kôrovec na jednom, zožerie ho a rýchlo preletí na ďalší,“ vysvetľuje.

Tajomník vyvracia, že by v hore ťažili zdravé drevo a na mieste nechávali suché stromy. „My nemôžeme v žiadnom prípade ťažiť zdravé stromy. A suché sa musia zrúbať, lebo sú suché len pre nejaký dôvod.,“ dodáva.

Stromy na Chlmeckom vŕšku sa ťažia kalamitne, nemiznú bezdôvodne. Ťažbu schválil lesný hospodár, ktorého má každý urbársky spolok zo zákona - on dáva súhlas na počet vyťažených stromov (v tomto prípade je to zhruba 160) a dáva pokyny, kde sa bude realizovať nová výsadba. „Stromy, ktoré sa ťažia, sa následne vo väčšom počte vysádzajú. Každý rok vynakladáme finančné prostriedky získané z ťažobnej činnosti aj do pestovateľskej činnosti. Lesný hospodár určí lokalitu výsadby i konkrétne druhy stromov, ktoré vysadíme,“ hovorí Roman Dolinajec.

Kebyže nechá urbár horu bez výrubu napadnutých stromov, znehodnotí majetok podielových vlastníkov. „Okrem toho, konali by sme protizákonne, lebo by sme poškodzovali nielen naše lesy, ale i lesy ďalších urbárskych spolkov, kde by sa kôrovec rozšíril,“ uzatvára Roman Dolinajec.
 

Veronika Cvinčeková
Snímka archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod