Zazrieť voľne sa špacírujúce diviaky na uliciach nie je realitou len žilinského sídliska, ale aj obce Divina. Diviačia zver sa stále viac približuje k ľudským obydliam a spôsobuje škodu na majetku.
„Ľudia ohlasujú rozsiahle ujmy, od porytých záhrad a zlikvidovanej úrody, no nie sú ojedinelé prípady, keď diviak prekoná železnú bránu a následne vylomí vráta na kurínoch a útočí na morky, sliepky a pod.,“ hovorí starosta Diviny Martin Fronc.
STRACH SA STUPŇUJE
Ako ďalej dodáva, je prirodzené, že ľudia sa obávajú o svoju bezpečnosť, najmä o svoje deti, keďže diviaky už aj za bieleho dňa chodia priamo po uliciach, okolo rodinných domov. „Uvedený problém sa z môjho pohľadu permanentne vracia, no rok čo rok sa škody a strach občanov stupňujú,“ konštatuje starosta obce.
Diviaky očividne stratili plachosť a ľudia im viac nenaháňajú strach. Starosta o spoluprácu požiadal miestne poľovnícke združenie. „Poľovnícke združenie prisľúbilo byť nápomocné v maximálnej možnej miere občanom, ktorí v prípade problému či vzniknutých škôd majú telefonicky kontaktovať predsedov združení, združenia zabezpečia obhliadku miesta a ďalšie potrebné kroky i poradenstvo,“ dodal Martin Fronc.
Podľa predsedu poľovníckeho združenia Ráztoka Považský Chlmec Tomáša Hrivíka sa pod stratu plachosti u diviačej zveri podpísalo viacero faktorov. Napríklad to, že zver nemá pokoj vo svojom prirodzenom prostredí – je vyrušovaná ľuďmi, resp. psičkármi. Novodobým trendom je aj jazdenie na štvorkolkách a motorkách po lesoch, čo vo veľkej miere prispieva nielen k rušeniu, ale aj štvaniu lesnej zveri. V neposlednom rade môže byť príčinou aj zmena klimatických a geografických pomerov – zver nenachádza dostatok potravy v lese.
„Keď zver nenájde dostatok potravy, ide čoraz bližšie k ľudským obydliam. Často sa stretávame s tým, ako si občania priťahujú svojím nevedomým konaním zver až k svojim záhradkám. Za plot vyhadzujú biologický odpad zo záhrad a vytvárajú kompostoviská. Ďalším veľkým problémom je zanedbanie kontroly samospráv o plochy, ktoré priamo vytvárajú útočiská pre diviaky. Starší občania Diviny si pamätajú, ako každá plocha či malá medza bola obhospodarovaná, a tak nemohol vzniknúť úkryt pre diviaky tesne nad dedinou,“ vysvetľuje Tomáš Hrivík.
VŠEŽRAVEC
Vo všeobecnosti platí, že diviak je všežravec. „V lesoch sa stretávame s tým, ako diviaky pri získavaní potravy útočia na mláďatá a drobnú zver. V poľovnom revíri nám diviaky zdecimovali stavy srnčej zveri požieraním srnčích mláďat o polovicu. V danom prípade, ku ktorému dochádza v Divine, môže byť diviak aj lovcom hydiny. Je na občanoch, aby svojím konaním a správaním zamedzili vstupu diviakov do svojich záhrad a obydlí. Veď keď diviaky majú zeleninu ako na tanieri, tak si k tomu dajú aj „tú“ hydinu,“ poznamenal Tomáš Hrivík.
Pre rok 2019 má miestne poľovnícke združenie povolenie na odlov 71 kusov diviačej zveri. Dodnes sa im podarilo uloviť 58 diviakov. „Zver nepozná hranice poľovného revíru a v rámci migrácie za potravou prešiel väčší počet diviačej zveri zo susedných poľovných revírov do nášho, čím narástli ich počty. V rámci znižovania ich populácie sme podali žiadosť o opätovné navýšenie plánu lovu o 25 kusov na túto poľovnícku sezónu. V danej problémovej oblasti, ktorá je súčasťou poľovného revíru, sme zintenzívnili odstrel diviačej zveri a veľkou snahou nášho poľovníckeho združenia je rýchle vyriešenie danej situácie v prospech občanov Diviny,“ dodal predseda miestnych poľovníkov