Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -5°C

Spravodajstvo

V Divine odhalili pamätník meteoritu

Máloktorá obec na Slovensku sa môže pochváliť, že na jej územie doletel kus vesmíru. V Divine sa tak stalo pre 177 rokmi, keď tu spadol 10-kilogramový meteorit. Obyvatelia sú naň právom pyšní, dali mu spraviť pamätník, ktorý je unikátom na celom Slovensku.

01.12.2014 | 13:09

Máloktorá obec na Slovensku sa môže pochváliť, že na jej územie doletel kus vesmíru. V Divine sa tak stalo pre 177 rokmi, keď tu spadol 10-kilogramový meteorit. Obyvatelia sú naň právom pyšní, dali mu spraviť pamätník, ktorý je unikátom na celom Slovensku.
 

ŽILINA. Na území nášho štátu je známych len šesť miest, kde za posledných dvesto rokov preukázateľne dopadol meteorit a jeden záznam, ktorý o páde meteoritu hovorí. Z toho až dva spadli do Žilinského okresu! Najstarší je záznam, ktorý sa zachoval v turzovskej korešpondencii na Bytčianskom zámku a súvisí s osudmi Lietavského hradu. 26. novembra 1607 o 19. hodine zazrel kastelán Michal Závodský spolu s viacerými vartovníkmi letiaci predmet veľký ako brvno, ktorý osvietil celý hrad a dopadol s veľkým rachotom za vrch Veľký Cibuľník. Pri jeho dopade sa zatriasli všetky okná a dvere na hrade. Meteorit pravdepodobne dodnes nikto neobjavil. Je to prvý známy záznam o páde nebeského telesa na našom území a udialo sa to pár kilometrov od Diviny. Ďalší meteorit sa našiel v roku 1814 medzi Krompachmi a Prešovom. Posledný záznam pochádza spred 4 rokov, keď v blízkosti Košíc spadol meteorit s hmotnosťou 4 kilogramy. Za najvýznamnejší slovenský vesmírny kameň sa považuje meteorit z Oravskej Magury. Keď ho objavili (cca 1830 - 1840), vážil približne 150 kilogramov. Výnimočný úkaz sa nevyhol ani Divine, keď 24. júla v roku 1837 dopadol na územie Diviny o 11.30 h 10,5-kilogramový „povetroň“.
 

Meteorit odovzdali grófke

„Krátko po páde ešte teplý kameň našiel tunajší kňaz Ján Lottner. Meteorit odovzdal majiteľke panstva grófke Ľudmile Čákyovej. Približne o rok ho darovala grófka do budapeštianskeho národného múzea. Túto významnú udalosť zapísal ďalší divinský kňaz, Štefan Závodník do farskej matriky a presne uviedol, kedy, v akom čase a kde približne meteorit dopadol. V matrike sa píše, že padol približne 40 siah v smere Divinského potoka, čo je asi 800 metrov nad kostolom,“ uvádza nás do situácie Marek Sobola, rodák z Diviny a znalec miestnej histórie.

„Popredný stredoeurópsky prírodovedec Jozef Sadler ho na základe jeho veľkosti, dokonalého stavu a nádherného tvaru označil za kráľa všetkých európskych meteoritov,“ dodáva Marek Sobola.

Keďže tento vesmírny klenot leží už dávno za hranicami Slovenska a niektorí miestni obyvatelia ani netušia, čo sa pred 177 rokmi odohralo na území ich obce, prišla myšlienka vybudovať v obci monument, ktorý by túto významnú udalosť pripomínal všetkým. Nápad s pamätníkom podmienil aj jeden výnimočný dar. „Slovenskému mineralógovi Danielovi Ozdínovi z Univerzity Komenského v Bratislave sa podarilo po dvojročných diplomatických jednaniach s múzeom v Budapešti získať povolenie urobiť niekoľko verných kópií tohto nášho meteoritu. Jeden z nich daroval práve našej obci,“ vysvetľuje Marek Sobola.
 

Pamätník i pečiatka venované meteoritu

A práve táto kópia, ktorá je na nerozpoznanie od originálu, je dominantou vyše dvojmetrového pamätníka umiestneného pred Obecným úradom v Divine. „Pri tvorbe pamätníka sme použili dva materiály, ktoré sú rovnako ako meteorit spojené s ohňom a teplom. Hrdzavá (corten) oceľ, čo je plech, ktorý zhrdzavie iba po istú vrstvu a spekané sklo vytvarované do dvoch vlnoviek, z ktorých v jednej kópia meteoritu leží a druhá ho chráni pred vplyvmi počasia. Samozrejme, pamätník je nasvietený a obsahuje aj základné informácie o meteorite,“ hovorí Marek Sobola, ktorý je zároveň aj autorom monumentu.

Pamätník Divinskému meteoritu, ktorý slávnostne odhalili minulú sobotu v Divine počas Ondrejovských hodov, je unikátom na celom Slovensku. Dodnes u nás nikto pamätník meteoritu v takejto podobe nevenoval. „Som nadšený, že sa našli zanietenci, ktorí prišli za mnou, aby sme spolu vytvorili toto dielo. Teším sa z toho, pretože sme jedno zo 7 miest na Slovensku, kde dopadol meteorit a bola by škoda tento prírodný úkaz neprezentovať,“ rozpráva starosta Diviny Emil Molko.

 

Starosta Emil Molko (vpravo) a Marek Sobola, autor pamätníka.


Pri príležitosti odhalenia pamätníka vydala Slovenská pošta aj príležitostnú poštovú pečiatku s motívom divinského meteoritu. Táto pečiatka bola použitá iba v deň odhalenia pamätníka. Jej autorom je Marek Sobola. Na Slovensku je to zatiaľ druhá príležitostná pečiatka venovaná meteoritu, v Českej republike nebola dodnes vydaná žiadna. V sobotu odišli listy z divinskej pošty nielen na územie Slovenska, ale aj do Českej repuliky, Monaka, Luxemburska a Portugalska.

Príležitostná poštová pečiatka.


 

Michala Stehlíková
Snímky Eva Molková, autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod