Pred tridsiatimi rokmi si kaštieľ v Krasňanoch vybrali za svoj nový domov sokoly myšiare, ľudovo nazývané poštolky. V tom čase sídlilo v kaštieli pracovisko Považského múzea v Žiline. Takto si na ich príchod spomína bývalý preparátor múzea Štefan Porubčanský. „V čase, keď som tam pracoval, tam hniezdili divé holuby – plúžiky. Bývali v dutinách topoľov a vŕb. Keď ich začala kántriť kuna, premiestnili sa do malej strieľne na kaštieli. Po istej dobe sa tam objavili aj sokoly myšiare. Na jar, keď sú tzv. „svadobné lety“, sadali na okná a bili sa s holubmi o ich hniezdo. Pre sokoly však bolo malé. Preto som vyrobil drevené búdky a upevnil ich do okien. Hneď ich obsadili a odvtedy sú tam,“ spomína.
ODDANÍ KAŠTIEĽU
Podľa bývalého pracovníka múzea je zaujímavé najmä to, že aj v období, keď bol kaštieľ opustený (1999 - 2004), sokoly v Krasňanoch zostali. „Keďže mi dávalo veľa roboty po každej zimnej sezóne búdky vyčistiť a urobiť novú podstielku, predpokladal som, že stadiaľ odídu,“ hovorí Štefan Porubčanský. Myšiarom sa však v areáli kaštieľa očividne zapáčilo. „Keď mladý sokol vylietava z hniezda, miesto si zafixuje a keď sa dostane do veku, kedy začína aj on hniezdiť, hľadá si podobné prostredie,“ vysvetľuje si ich oddanosť Štefan Porubčanský.
POČETNÉ POTOMSTVO
V súčasnosti sa o pohodlie okrídleného dravca stará terajší správca kaštieľa. V tomto roku vyrobili pre sokoly tri nové búdky, spolu je ich tam už šesť. „Momentálne tu máme dvoch samcov. Búdky sme umiestnili na vytipované miesta, ale báli sme sa, či sa ujmú. Dve áno, ale tá jedna nie,“ rozpráva správca objektu Karol Martinko.
Poštolky sa v blízkosti ľudí cítia dobre, každý rok privádzajú na svet niekoľko mláďat. „Mali sme obdobie, keď sa ich vyliahlo až osem. Keď sa u nás cítia príjemne a bezpečne, vždy sa jedno z nich vráti. Sme radi, že robíme niečo, čím sa snažíme pomôcť prírode,“ hovorí Karol Martinko. Kaštieľ je od roku 2004 v súkromných rukách a súčasný správca je odhodlaný tu sokoly udržať čo najdlhšie. „Jednoducho sem patria,“ hovorí. Aj napriek tomu, že sa v kaštieli konajú rôzne spoločenské akcie, sokolom to neprekáža a dokonca sa pred ľuďmi radi predvádzajú.
NAJMODERNEJŠIA EXPOZÍCIA V KRAJINE
Od roku 1972 až do konca 90-tych rokoch sídlila v kaštieli v Krasňanoch sekcia zoológie a botaniky Považského múzea v Žiline. Pracovníci, ktorí tu pôsobili, boli považovaní za najväčších odborníkov tej doby. V kaštieli na ploche 350 metrov štvorcových vybudovali v roku 1982 expozíciu pod názvom Príroda severozápadného Slovenska, ktorá mapovala základnú charakteristiku prírodného bohatstva regiónu, pričom kládla dôraz na zaujímavosti a špecifiká. Súčasťou výstavy bolo viac ako 800 trojrozmerných exponátov, modelov a množstvo fotografií. O dva roky bola verejnosti predstavená aj národopisná expozícia Ľud severozápadného Slovenska. Obe expozície boli jediné svojho druhu v okrese Považská Bystrica, Čadca a Žilina. Svojím stvárnením sa zaraďovali medzi najmodernejšie v krajine. Po reštitúciách v 90. rokoch sa kaštieľ vrátil do vlastníctva pôvodného majiteľa, rodiny Pongrácovcov a pracovníci múzea museli objekt natrvalo opustiť.