„Platforma s názvom Stromy Slobody existuje dlhodobo. Ide o stromy, ktoré sú zasadené na počesť vzniku Československa. Nachádzajú sa po celom jeho území a sú buď zabudnuté, alebo sa o nich nevie nič konkrétne,“ vysvetľuje Filip Kopták, jeden z iniciátorov projektu založenia ovocného sadu a člen občianskeho združenia OZ PreNos. Nápad so založením Sadu Slobody bol podľa neho živý už približne od júna, no na to, aby sa zrealizoval, bolo potrebné spojiť tých správnych ľudí. „Táto platforma chce zároveň naštartovať aj starostlivosť o stromy, na ktoré sa zabudlo, no v minulosti boli zasadené pri významnej príležitosti. A tento rok, kedy sme oslavovali sto rokov od založenia Československa, sa stromy opäť sadia. Hovoríme predovšetkým o lipách či okrasných drevinách,“ pokračuje Filip Kopták.
SAD S HISTÓRIOU
Lokalita, v ktorej sad založili, je pritom svojou minulosťou dobre známa. „Pod lesoparkom je pásmo zabudnutých ovocných stromov. Parcely majú rôzneho vlastníka, niektoré sú mestské, ďalšie súkromné. Žilina kedysi disponovala takýmito sadmi vo veľkej miere, postupne to však šlo do úzadia, miesta chátrali, a tak sme si povedali, že túto aktivitu obnovíme a založíme niečo nové.“ Pred vyše mesiacom sa v lokalite neďaleko Soliniek stretli desiatky ľudí, ktorí počas akcie zasadili zhruba 60 až 70 nových stromov.
VIDIA V ŇOM PERSPEKTÍVU
„Naším cieľom bolo vytvoriť dlhoveký sad, no zároveň sme chceli stromom umožniť, aby mali dostatočný priestor. Rozloha sadu je necelý hektár. Na jednej strane je zámerom obnoviť sad, no na druhej strane je dôležité, aby bol projekt aj dlhodobo funkčný. Je preto potrebné, aby sme v rámci ovocného sadu zabezpečili aj jeho celkovú starostlivosť,“ konštatuje Filip Kopták. Docieliť to chcú podľa neho práve workshopmi, v ktorých plánujú záujemcov komplexne učiť, ako sa o zeleň správne starať.
„Akcia založenia mestského sadu však bola príležitosťou aj na to, aby prilákala i odborníkov, ktorí majú dostatočné poznatky, no neodovzdávajú ich, respektíve to nerobia verejne. Veríme, že je veľká šanca, že tu raz bude platforma ľudí, ktorí by mohli zeleň v Žiline riešiť na profesionálnej úrovni.“ O perspektíve a ďalšej budúcnosti novozaloženého Sadu Slobody bude môcť verejnosť diskutovať 29. decembra na stretnutí v Hájovni pri Žilinskej univerzite.