ŽILINA. VARÍN. Jednou z obetí zlodejov bicyklov sa stala aj 33-ročná Zuzana zo Žiliny. Z pivničných priestorov bytovky, v ktorej býva spolu s manželom, jej pred niekoľkými dňami ukradli starší model bicykla. Aj keď nešlo o drahý kúsok, krádež ju nepríjemne zaskočila. „Neviem presne, kedy bicykel ukradli, lebo som dlhšie nebola v pivnici. Zistila som to až vtedy, keď som sa chcela ísť bicyklovať. Dvere do pivnice boli otvorené dokorán a bicykel bol fuč,“ podelila sa s nepríjemnou skúsenosťou mladá žena. K obdobnej krádeži došlo nedávno aj vo Varíne, kde z garáže rodinného domu odcudzili príves za auto – nosič na bicykle.
Vytypované miesta
Podľa polície je leto obdobím, kedy bicykle idú na dračku. Nielen v obchodoch, ale aj medzi zlodejmi. „Od júna polícia eviduje oproti predchádzajúcim mesiacom zvýšený počet krádeží bicyklov na území Žilinského okresu. Pre porovnanie, kým v máji boli odcudzené tri bicykle, v júli to bolo až 21 bicyklov,“ informovala Nikola Kováčová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.
Zlodeji kradnú ako na dedinách, tak aj v meste. Najviac krádeží eviduje polícia v Tepličke nad Váhom, v Strečne, vo Varíne, v Dolnej Tižine, ale aj v Žiline (Solinky, Vlčince, centrum mesta aj mestské časti). „Ku krádežiam dochádza najmä vlámaním do pivníc a garáží, ale kradnú ich aj pri rodinných domoch, na ulici pri obchodoch, pri pohostinstvách a pod. Páchatelia si vytypujú miesta, kde sa bicykle spravidla odkladajú,“ hovorí Nikola Kováčová.
Príležitosť robí zlodeja
Je im jedno, či ide o drahší alebo lacnejší kúsok. Jednoducho sa ulakomia na každý model. Ak sa vlámu do pivnice, kde je viac bicyklov, spravidla berú ten najdrahší. Príležitosť však robí zlodeja, preto polícia majiteľom odporúča, aby nepodceňovali situáciu.
„Z hľadiska bezprostrednej ochrany odporúčame majiteľom venovať maximálnu pozornosť zabezpečeniu svojho majetku, a to najmä kvalitnými zámkami samotných bicyklov, pevným zabezpečením pivníc, spoločných pivničných priestorov a garáží, dôsledným zamykaním týchto priestorov a tiež, pokiaľ je to možné, zabezpečením týchto miest aj pomocou kamerového systému,“ radí policajná hovorkyňa.
Ak sa už stanete obeťou „cyklozlodejov“, polícii pri pátraní po vašom bicykli pomôže najmä výrobné číslo, ale aj fotodokumentácia. „Tiež odporúčame venovať časť kontrole svojho majetku – pomerne často sa stáva, že prejde aj niekoľko týždňov, čo majitelia videli svoj bicykel – toto sťažuje vyhľadávanie stôp, zabezpečovanie kamerových záznamov a pátranie po páchateľovi,“ dodáva Nikola Kováčová.
Náradie aj mobily
V letnom prázdninovom období sa polícia okrem nárastu krádeží bicyklov stretáva vo veľkej miere aj s prípadmi odcudzeného elektrického pracovného náradia, peňaženiek, mobilných telefónov, nafty a pod.