Približne koľko vlkov a rysov žije v našom národnom parku, to bude mať za úlohu zistiť prvý zimný monitoring, ktorý sa v Malej Fatre uskutoční už najbližší víkend.
MALÁ FATRA. Prvý zimný monitoring veľkých šeliem by sa v Národnom parku Malá Fatra mal uskutočniť už tento víkend v sobotu 30. januára, v prípade nepriaznivého počasia sa akcia preloží na 12. februára. Cieľom monitoringu je vypozorovať, koľko vlkov a rysov žije v chránenom území. „Práve v zimnom období je jednoduchšie tieto šelmy stopovať na snehu a zistiť tak ich prítomnosť. V letnom období sa každoročne koná monitoring šeliem, kedy je ale možné pozorovať najmä medvede,“ vysvetľuje organizátor akcie Tomáš Flajs.
Dobrovoľníci, ktorí sa na akciu môžu prihlásiť do 26. januára, budú mapovať najmä krivánsku časť národného parku. „Mapovanie sa uskutoční formou vopred dohodnutých trás, budú sa využívať najmä turistické chodníky a lesné cesty. Každý účastník dostane presné informácie o prejdenej trase a pokyny k zaznamenávaniu šeliem. Náročnosť trás je rôzna, od cca 7 km do max. 20 km,“ rozpráva Tomáš Flajs.
Aká bude úspešnosť sčítavania, sa ukáže až po monitoringu, bude to však najmä o veľkom šťastí, keďže obe šelmy žijú v ústraní. „Rys je veľmi tajuplné zviera, vidieť ho v divej prírode je takmer nemožné. Na základe doteraz známych údajov vieme len o niekoľkých jedincoch, ktoré behajú po území. Práve intenzívnym mapovaním väčšieho územia v jeden deň by sa mohlo identifikovať viacero jedincov,“ dúfa organizátor podujatia.
Na území parku evidujú ochranári len dve vlčie svorky. Ich početnosť sa počas roka mení, zdravá svorka by však mala mať aspoň 5 až 6 členov, aby ľahšie prežila. „Vlk trpí z našich najväčších šeliem určite najviac. Nevraživosť zo strany človeka – poľovníka dohnala vlka k takmer úplnej absencii na území. Z toho profitujú najmä diviaky a jelenia zver, ktorých stavy sú oveľa vyššie, ako je únosné a spôsobujú nielen poľnohospodárom veľké škody. Vlk navyše udržuje zver v „zdravej“ kondícii, slabé alebo choré jedince neprežijú,“ dodáva Tomáš Flajs.
Výsledky z prvého zimného monitoringu v Malej Fatre budú známe v priebehu roka.
Michala Stehlíková
Snímka archív