V sobotu 4. augusta predpoludním letela na pomoc k zranenému českému turistovi vrtuľníková záchranná zdravotná služba. K pohryznutiu hadom došlo podľa informácií leteckých záchranárov v časti medzi Veľkým a Malým Rozsutcom. 29-ročný muž bol podľa nich opuchnutý a pociťoval výraznú nevoľnosť, po ošetrení bol záchranárskym vrtuľníkom transportovaný do Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej turista, ktorý bol na ľavej nohe uhryznutý vretenicou, bol prijatý na urgentnom príjme. „Pacient bol okamžite ošetrený a podali sme mu potrebné sérum. Hospitalizovali sme ho na oddelení úrazovej chirurgie a v pondelok bol prepustený do domácej starostlivosti,“ uviedla pre Žilinský večerník hovorkyňa FNsP Žilina Lenka Záteková.
FÁMY SA ŠÍRIA DLHODOBO
V súvislosti s medializovanými informáciami o uhryznutí hadom sa podľa ochranárov z Malej Fatry opäť vyskytli aj rôzne rozporuplné diskusie ohľadom vypúšťania hadov ochranármi do prírody. „Fáma koluje v rôznych alternatívach, niekedy sa zhadzujú vrtuľníkom, inokedy sa vyvážajú terénnymi autami vo vreciach. Zaujímavosťou je, že táto historka koluje po celom Slovensku už niekoľko rokov,“ informovala na oficiálnej stránke národného parku Gabriela Kalašová. Ochranári tiež poukazujú na to, že hady sú jednoducho súčasťou prírody. „Naposledy sme túto fámu dementovali v roku 2013, keď sa v jednej zo záhradkárskych osád objavil oznam o vypustení 150 zmijí,“ doplnila Gabriela Kalašová.
LÁKA ICH SLNEČNÉ POČASIE
Jediným jedovatým hadom na Slovensku je podľa jej slov vretenica severná, ktorá je známa aj pod prezývkou zmija. „Ľudia môžu mať niekedy dojem, že hadov vidia oveľa viac na jednom mieste. Had je studenokrvný živočích a v letnom období s obľubou vyhľadáva slnečné stráne, kde sa zohrieva. Strach z hadov pramení z nášho podvedomia a nie je opodstatnený,“ vysvetlila na stránke národného parku. V prípade, že vretenicu človek náhle vyruší, pred útokom uprednostní radšej útek.