Tohtoročná Veľká noc bola sprevádzaná pekným slnečným počasím, čo sa odrazilo na návštevnosti nášho národného parku. Horskí záchranári sa nezastavili od Veľkého piatka až do Veľkonočného pondelka. Boli privolávaní k vyčerpaným, zablúdeným turistom, ale aj k dvom prípadom uhryznutia hadom. „Vretenica uhryzla dvoch českých turistov v piatok 19. apríla a v nedeľu 21. apríla. Prvý turista chodil bosý v tráve nad osadou Vyšní Berešovci a bol uhryznutý do nohy. Druhý si hada s najväčšou pravdepodobnosťou fotil na mobilný telefón a priblížil sa k vretenici tak blízko, že ho uhryzla do pravej ruky,“ priblížil nedávne udalosti v našom národnom parku náčelník Horskej záchrannej služby Malá Fatra Juraj Ondruš.
Smrteľné uhryznutie?
V prípade, ak vás uhryzie jedovatý had, treba ako prvé privolať záchranárov a pamätať si čas, kedy k uhyznutiu došlo, pretože táto informácia je pre zdravotníkov veľmi dôležitá. „Následne podľa možnosti je potrebné zamedziť alebo minimalizovať pohyb uhryznutého človeka. Ranu obviazať sterilným obväzom – podľa možnosti jemne a chladiť ľadom v igelite cez obväz do príchodu záchranárov. Vretenica nie je smrteľne jedovatý had. Jej uhryznutie sa môže skončiť fatálne iba v prípade silnej alergickej reakcie alebo pri uhryznutí pacienta so zlým zdravotným stavom a malého dieťaťa,“ vysvetľuje náčelník HZS.
Ako ďalej radí, pri uhryznutí jedovatým hadom treba dávno zabudnúť na dobrodružné filmy a v žiadnom prípade ranu neškrtiť, nenarezávať alebo nevysávať ústami. „Jednoducho zabudnime na všetky starosvetské praktiky, pretože môžeme spôsobiť väčšiu ujmu, ako je samotné uhryznutie. Najdôležitejšie je privolať pomoc – záchranárov a transport na odborné lekárske vyšetrenie. Na vyšetrenie je potrebné ísť hneď a nečakať, kým sa naplno rozbehne reakcia na uhryznutie,“ upozorňuje Juraj Ondruš.
Hady sa nás boja
Vretenica severná, resp. obyčajná je podľa zoológa Jána Kicka pre Národný park Malá Fatra typickým hadom, a teda aj z hadov najpočetnejšia. Pomerne bežnejšie sa vyskytuje ešte užovka hladká a užovka obojková, vo vzácnych prípadoch bola spozorovaná aj užovka stromová. „Z týchto druhov je jedovatá práve vretenica severná. Prvú vretenicu tohto roku som zaznamenal 5. apríla. Možno boli aktívne aj skôr. Vretenice sa objavujú pomerne skoro po zmiznutí snehu, pária sa v apríli až v máji. Krátko po vretenici sa objavuje užovka obojková a užovka hladká, o niečo neskôr je aktívna už aj užovka stromová,“ vysvetľuje na margo pranostiky na Juraja zoológ zo Správy Národného parku Malá Fatra.
Had je studenokrvný živočích a s obľubou vyhľadáva slnečné miesta. Zo zásady sa nás však bojí. „Sme oveľa väčší a ťažší, a hady sa snažia vyhnúť zašliapnutiu. Preto sa vyhýbajú miestam, kde sa ľudia často pohybujú a dupú. Ale nie je to všeobecný návod. Videl som už vretenicu aj priamo na menej frekventovanom turistickom chodníku. Hlavne si treba dávať pozor, kam si človek sadá a keď dáva ruku na zem alebo niečo dvíha zo zeme, treba sa pozorne pozrieť,“ radí Ján Kicko.
Radšej so zoomom
Vretenica neútočí sama od seba, iba ak je vyrušená a v sebaobrane. „Samozrejme, je vhodné pozerať sa pod nohy. Ideálne je mať vyššiu vibramovú obuv, hada v žiadnom prípade nechytať do rúk a ak si ho chcete odfotiť, používajte namiesto priblíženia rukou radšej zoom na mobile. Niekedy sa nešťastnou náhodou stane, že človeka uhryzne vretenica, ale z našich skúsenosti s turistami sú to skôr pochybenia zo strany človeka,“ poznamenal náčelník HZS Malá Fatra Juraj Ondruš, pričom dodal, že za letnú sezónu riešia dva až tri takéto prípady.