Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -5°C

Zdravie a životný štýl

V Malej Fatre telemetrujú už aj rysa

Po medveďovi hnedom sa ochranári v minulom roku zamerali aj na rysa ostrovida, aby získali o jeho živote na našom území čo najviac informácií. Momentálne telemetrujú jednu samičku rysa, do budúcnosti by chceli odchytiť ďalších jedincov.

05.04.2015 | 20:42

Po medveďovi hnedom sa ochranári v minulom roku zamerali aj na rysa ostrovida, aby získali o jeho živote na našom území čo najviac informácií. Momentálne telemetrujú jednu samičku rysa, do budúcnosti by chceli odchytiť ďalších jedincov.
 

MALÁ FATRA. S telemetriou, štandardným spôsobom terénneho výskumu prostredníctvom satelitných obojkov, začali pracovníci Správy Národného parku Malá Fatra v spolupráci s Národným lesníckym centrom v roku 2012. Ako prvý bol odchytený medveď Mišo, dnes takto sledujú ďalších štyroch jedincov. Od minulého roka začali s telemetriou aj u rysa ostrovida, našej najväčšej mačkovitej šelmy, ktorú sledujú druhý rok aj pomocou fotopascí. „Na rysy sme sa zamerali z toho titulu, že nám stále chýbajú údaje o nich. Už druhú sezónu máme na ich sledovanie nainštalovaných 18 fotopascí. Napriek tomu sme v zimnej sezóne 2014/2015 nafotili rysa zatiaľ iba päťkrát. V súvislosti s výstavbou diaľnice sme minulý rok začali aj s odchytom rysov. V marci sa nám podarilo chytiť mladú samicu, ktorú sme začali telemetricky sledovať,“ rozpráva riaditeľ Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš.

Cieľom telemetrie je vyhodnotiť, ako sa správa vo voľnej prírode a aké má priestorové nároky. „Už po roku môžeme sledovať, akú obrovskú plochu rys využíva. Konkrétne územie tejto samice presahuje 700 kilometrov štvorcových. Síce bola chytená neďaleko Varína, ale dlhý čas žila v Poľsku. Teraz trávi väčšiu časť života mimo Fatry, tu sa pohybovala do polovice leta a na prelome júla – augusta migrovala preč bez náznaku, že sa vráti späť. Momentálne sa pohybuje okolo Skalitého na Kysuciach,“ hovorí ochranár.

Práve v tomto období je čas párenia rysov, ochranári preto dúfajú, že získajú aj ďalšie hodnotné poznatky. „Predpokladáme, že keď ide o mladú samicu, tak bude tento rok v ruji, čiže môže koncom mája priviesť prvé mláďatá na svet. To by bolo tiež veľmi zaujímavé sledovať, že kde, v akom prostredí našla brloh, v akých intervaloch od mláďat odchádzala, kde lovila...“

Samicu majú v úmysle telemetrovať do leta tohto roku, potom vyhodnotia všetky získané údaje. Do budúcnosti však plánujú s telemetriou pokračovať aj u ďalších jedincov. Síce ochranári predpokladajú, že sa ich na našom území nachádza približne do desať, ich odchyt nie je až taký náročný, ako napríklad pri vlkoch. „Pokiaľ je dobrá lokalita, kde tieto zvieratá pravidelne chodia, ich odchyt je relatívne jednoduchá záležitosť. Rys je totiž dosť dôverčivý a nemá problém vojsť do odchytového zariadenia aj bez návnady. Napriek tomu si to vyžaduje dlhodobé skúsenosti o správaní sa jedincov vo voľnej prírode,“ vysvetľuje Michal Kalaš.
 

Michala Stehlíková
Snímka Fatranský spolok

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod