Príroda je nevyspytateľná a nikdy nevieme, čo si pre nás nachystá. Naposledy sa zaujímavý pohľad naskytol ochranárom z Malej Fatry. Na zázname z fotopasce spozorovali trojnohého medveďa.
MALÁ FATRA. Bohužiaľ, ani zvieratám sa nevyhýbajú nehody s doživotnými následkami. Trojnohého medveďa nedávno spozorovali v našich horách. „Medveďa sme zaznamenali pomocou fotopasce koncom júna v severovýchodnej časti ochranného pásma Národného parku Malá Fatra (NPMF). Z tohto, zatiaľ jediného záznamu, ktorý sa podarilo spraviť dobrovoľnému členovi Stráže prírody Ľ. Hrdému, vieme o pohybe medveďa veľmi málo,“ rozpráva riaditeľ NPMF Michal Kalaš.
Ochranári si netrúfajú odhadnúť, čo cca trojročnému medveďovi spôsobilo amputáciu prednej pravej laby, ak má však túto ranu dostatočne zahojenú, môže žiť pomerne „normálnym“ životom. „Podobný prípad zo vzdialenejšej minulosti je známy z oblasti Chočských vrchov, kde bol takto postihnutý dospelý medveď,“ uviedol Michal Kalaš.
V máji tohto roku našli ochranári v lese aj uhynuté medvedie mláďa. „Predpokladáme, že bolo usmrtené iným medveďom, čo sa v prírode stáva. Najohrozenejšie sú práve mláďatá, ktoré sú občas zabíjané dospelými samcami, no cudzie medvieďa môže zabiť aj samica. Takto si samce zabezpečia možnosť párenia sa so samicou, ktorá by sa v prípade, keď vodí mláďatá, ináč nezapojila do ruje. Hoci to z pohľadu človeka vyzerá brutálne, v prírode je to bežný mechanizmus,“ vysvetľuje riaditeľ parku.
Ročne zomrie v Malej Fatre odhadom 10 jedincov medveďa hnedého. Medzi najčastejšie príčiny patrí kolízia s autami a vlakmi. Potom je to pytliactvo a v neposlednom rade prirodzený úhyn.
V polovici júna sa v našich horách uskutočnil už 13. ročník monitoringu medveďa hnedého. Ako vtipne podotkol Michal Kalaš, všetci účastníci sa, našťastie, po trojdňovej akcii vrátili živí. „Bolo zaznamenaných niekoľko desiatok pozorovaní medveďov. Raritou je medvedica so štvoricou mláďat. Najcennejším je však pozorovanie vlkov za bieleho dňa na veľmi malú vzdialenosť,“ dodáva.
Ak by ste chceli vidieť krátky videozáznam o trojnohom macovi, kliknite na stránku www.malafatra.org.
-ms-, snímka archív NPMF