Systém ezdravie slúži ako centrálne úložisko zdravotných záznamov pacienta a je zdrojom dôležitých informácií o jeho zdravotnom stave. Prístup k údajom je podmienený občianskym preukazom s elektronickým čipom, lekár sa do systému dostane prostredníctvom elektronického preukazu zdravotníckeho pracovníka.
V žilinskej fakultnej nemocnici bola prevádzka elektronického zdravotníctva podľa hovorkyne Viery Jurčiovej spustená na všetkých oddeleniach, na ktorých sa konalo testovanie, zaškoľovanie a spúšťanie. Samotná prevádzka sa pritom týka viac ako 200 počítačov. „Lekári si museli prevziať čítačky kariet, identifikačné karty a PIN. Najviac času vyžadovalo celkové zladenie a technické nasadenie,“ informovala nás hovorkyňa žilinskej nemocnice. Ako ďalej doplnila, najväčšími výzvami pri spúšťaní z hľadiska technického nasadenia boli rôzne typy operačných systémov, ovládače pre čítačky kariet, správa certifikátov či ladenie zabezpečeného spojenia. Nemocničný informačný systém bol podľa jej slov doplnený o modul komunikácie s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI).
AKO FUNGUJE?
Práca so systémom ezdravie prináša pacientom niekoľko benefitov – rýchlosť, kvalitu i komfort pri manipulácii s dôležitými informáciami. O konkrétnych funkciách, ktorými systém disponuje, nás informovala Diana Dúhová z NCZI. Funkcia evyšetrenie zabezpečí vytvorenie elektronického záznamu z vyšetrenia aj výmenného lístka. Pozitívom je v tomto prípade fakt, že celá papierová zdravotná dokumentácia je z veľkej časti nahradená elektronickým záznamom z vyšetrenia. Takýmto spôsobom bude podľa NCZI postupne dochádzať k úplnému zrušeniu papierovej dokumentácie pacienta, ktorý už nebude musieť nosiť k lekárovi svoj záznam. Čo sa týka výmenného lístka, pacient ho nepotrebuje mať vytlačený, stačí, ak pozná jeho číselný kód.
„MOJA ZDRAVOTNÁ KNIŽKA“
K svojim záznamom z vyšetrení a celej zdravotnej dokumentácii sa pacient dostane v elektronickej zdravotnej knižke, ktorá je dostupná na webovej stránke Národného portálu zdravia – www.npz.sk, v pravej hornej časti je záložka „Moja zdravotná knižka“, avšak len prostredníctvom občianskeho preukazu s elektronickým čipom. V prípade, že pacient príde ku konkrétnemu špecialistovi, ten sa s jeho súhlasom takýmto spôsobom dostane k jeho zdravotným záznamom. V súčasnosti budú v systéme ukladané záznamy ako záznam z odborného vyšetrenia, prepúšťacia správa, výmenný lístok a popis zo zobrazovacieho vyšetrenia – napríklad RTG. Prostredníctvom funkcie erecept sa zavádza elektronický predpis a výdaj liekov a zdravotných pomôcok, ktorý je podľa NCZI totožný s predchádzajúcou formou papierového receptu. Pri návšteve lekárne pacient predloží identifikačný preukaz v podobe preukazu poistenca alebo občianskeho preukazu s elektronickým čipom a na základe elektronického predpisu, ktorý lekár uloží do systému, vydá lekárnik konkrétny liek či pomôcku. Na erecepte je predpísaný vždy len jeden liek. V prípade, že si pacient neželá, aby lekárnik videl všetky predpísané lieky, môže si dať u lekára erecept vytlačiť aj v písomnej podobe.