Kaplnka nad Nezbudskou Lúčkou, ktorá už oddávna chráni všetkých pltníkov na Váhu, dnes doslova žiari! S pomocou dobrých ľudí sa ju podarilo opraviť.
NEZBUDSKÁ LÚČKA. Presný dátum, kedy bola Kaplnka sv. Jána Nepomuckého postavená na vŕšku nad Nezbudskou Lúčkou, je už možno navždy zahalený rúškom tajomstva. Predpokladá sa ale, že jej vznik siaha do 19. storočia, kedy sa na Váhu rozmohlo pltníctvo. Čo sa určite vie, je, že ju vybudovali pltníci, aby ich ochraňovala pred nešťastím na vode. Hovorí sa totiž, že práve v tej časti Váhu, nad ktorou dnes stojí kaplnka, sa často stávali rôzne nehody. Kaplnku pltníci zasvätili svojmu patrónovi sv. Jánovi Nepomuckému.
Odvtedy už ubehol dlhý čas, ale osud kaplnky, ktorá stojí na vysokej skale s pomerne náročným prístupom, nie je ľuďom ľahostajný. V septembri sa vďaka miestnej fare, urbariátu a samospráve podarilo získať peniaze na jej opravu. Pomohli aj dobrovoľníci, ktorí počas rekonštrukcie priložili ruku k dielu. Práve vďaka nim trvala celá oprava len niekoľko dní. „Musela sa zhodiť stará omietka a postupne urobiť nová. Menila sa aj strecha, pretože bola prehnitá. Predpokladám, že vďaka fasádnej omietke, ktorá je dnes oveľa kvalitnejšia, by mohla kaplnka v takomto stave vydržať minimálne dvadsať rokov,“ povedal Ján Tichý, ktorý sa na kaplnke ujal murárskych prác.
Poškodená bola aj socha Jána Nepomuckého. „Hlava jednej sochy bola odlomená. Dala sa opraviť a naspäť sa umiestnila do kaplnky. Sochy nám natrela jedna dobrovoľníčka,“ hovorí miestna obyvateľka, ktorá sa tiež neváhala do obnovy kaplnky zapojiť.
Okolie kaplnky sa očistilo od náletových drevín, urobil sa výrez niektorých stromov, a aj preto ju dnes z cesty oveľa lepšie vidieť. Keďže jediný prístup, ktorý k nej vedie, je cez železničné koľaje, uvažuje sa, že sa na jar začne s budovaním schodov od hlavnej cesty za podchodom do Nezbudskej Lúčky, ktoré by viedli až hore ku kaplnke. Nepovšimnuté vraj nezostanú ani ďalšie dve kaplnky v okolí, a to Kaplnka sv. Barbory pred vstupom do bývalého lomu a Kaplnka sv. Panny Márie nad Mlyniskom smerom na Varín. Aj tie by sa mali postupne vďaka ochote dobrých ľudí renovovať.
Dobrovoľníci, ktorí sa podieľali na oprave kaplnky pltníkov, ďakujú pánovi Antonovi Obšivanovi, ktorý im zapožičal, postavil i zložil lešenie bez nároku na odmenu.
-ms-, snímka autorka