Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -9°C

Zaujalo nás

V Parku Ľudovíta Štúra vznikol ekodvor pre vtáky

Čo strom, to búdka. V Parku Ľudovíta Štúra v Žiline sú na viacerých stromoch osadené vtáčie búdky. Dokopy je ich tam 102. Najobľúbenejší park v meste je tak po novom aj rajom pre vtáky. Čo na to ornitológ?

18.01.2019 | 09:00

Strojcami myšlienky sú členovia žilinského občianskeho združenia (OZ) Nie je nám to ľahostajné. Inšpirovali sa známym slovenským odborníkom na vtáctvo Miroslavov Sanigom. „Ten v malebnom Revúckom údolí v záhradke rodičovského domu vytvoril tzv. Vtáčí raj, v modernej ekologickej terminológii „ekodvor“. Pozostáva zo 60 veľkých samorastových kŕmidiel a 130 vtáčích búdok. Ročne tu pospolitosť operencov skonzumuje okolo 1000 kilogramov slnečnice,“ rozpráva Patrik Groma z OZ Nie je nám to ľahostajné. „Prečo by podobný ekodvor nemohol vzniknúť aj v Žiline?“ povedali si členovia OZ. Za miesto si vybrali obľúbený Park Ľudovíta Štúra, kde v októbri minulého roka spoločnými silami osadili na stromy 102 vtáčích búdok a jedno kŕmidlo. Za tri mesiace sa v búdkach stihlo vystriedať už niekoľko „nájomníkov“.

„Hlavne počas mrazov a nepriaznivého počasia sa stávajú útočiskom mnohých operencov. Na jar chceme do niektorých búdok umiestniť i webkamery a Žilinčania si budú môcť pozrieť výchovné metódy vtáčej rodinky,“ hovorí Patrik Groma. Členovia združenia chodia búdky pravidelne kontrolovať, keďže ich na stromy osadili pomocou viazacieho drôtu. Raz ročne plánujú drôt povoliť pre rozpínanie dreviny. „Všetky naše kroky konzultujeme s odborníkmi, čiže aj v tomto prípade sme sa poradili so spôsobom upevnenia a hustotou osadenia búdok. V budúcnosti chceme do parku doplniť ešte búdky aj pre iné druhy vtákov,“ dodáva.

Podľa ornitológa Jána Gúgha zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti treba pozitívne oceniť každú aktivitu verejnosti na pomoc prírode, aj tú v Žiline. „Vykladanie vtáčích búdok má obrovský zmysel hlavne na miestach, kde chýbajú staré stromy s dutinami. Viaceré dutinové hniezdiče u nás zimujú a búdky môžu v zime využívať na nocovanie alebo prečkanie zlého počasia. Vyložením búdok už v zimnom období sa zvyšuje šanca na ich obsadenie počas hniezdneho obdobia, najmä rôznymi druhmi sýkoriek či vrabcami,“ vysvetľuje ornitológ.

Vykladanie vtáčích búdok je podľa jeho slov u Slovákov obľúbená činnosť a podobných aktivít je neúrekom. „Vtáčie búdky sa vykladajú už veľmi dlho. Sú známe ideálne rozmery samotnej búdky, ale aj vletového otvoru a lokalizácie búdky. Častou chybou je umiestnenie bidielka pod vletový otvor. Dobrá búdka by ho nemala mať. Bidlo totiž pomáha uchytiť sa predátorom na búdke a ľahšie búdku „vypredovať“. Taktiež nemá zmysel vykladať veľa búdok na relatívne malý priestor. Ostanú prázdne,“ podotýka Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

Foto: Autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod