Každý, kto má rád bábkarské umenie, sa môže prísť pokochať do priestorov Rosenfeldovho paláca, pretože práve tam nedávno otvorili stálu expozíciu venovanú práve bábkam. Výstava nesie názov Bábky v podkroví a návštevníkov prevádza históriou Bábkového divadla Žilina, najstaršieho profesionálneho bábkového divadla na Slovensku. To svoj vznik datuje v roku 1950, kedy ho založila skupina nadšených ochotníkov na čele s výnimočným žilinským bábkarom Teodorom Zvarom. „Malí i veľkí tu zažijú skutočný divadelný svet. Prejdú sa po chodníku plnom histórie, spoznajú rôzne typy bábok a ocitnú sa až za divadelnou oponou,“ dozvedeli sme sa viac od Barbory Zigovej, hovorkyne mesta.
TRI OKRUHY
Expozícia je zložená z troch okruhov. Prvá časť výstavy je venovaná dejinám bábkového divadla a typom bábok, ktoré bábkoherectvo pozná. Ďalší okruh upriamuje pozornosť na históriu Bábkového divadla v Žiline. „Návštevníci môžu sledovať vývoj žilinského bábkového divadla priamo prostredníctvom divadelných hier, ktoré sú vo výstave prezentované a dozvedia sa, ako sa historicky menili bábky,“ priblížila Ingrid Dolníková, vedúca oddelenia kultúry a športu mesta Žilina. Doplnila, že v rámci poslednej časti expozície sa môžu hostia pozrieť za oponu a objaviť, kto všetko pracuje v divadle a ako vzniká predstavenie. Ako nás následne informovala hovorkyňa, bábkarské podkrovie bude slúžiť aj žiakom základných škôl, ktorí si navyše budú môcť vyskúšať vodenie bábok, zahrať sa na dramatika a okúsiť rolu bábkoherca na vlastnej koži. Budú si tiež môcť vyskúšať tieňové divadlo alebo sa odfotiť s rozprávkovou postavou Pipi.
PRE RODINY
S realizáciou expozície sa začalo po otvorení zrekonštruovaného Rosenfeldovho paláca v roku 2016. Autorsky a reštaurátorsky sa pod ňu podpísali Michaela Poliaková, Juraj Poliak a Peter Moravčík. Jej finálna podoba stála takmer 110 000 eur, pričom Ministerstvo dopravy a výstavby SR prispelo prostredníctvom OOCR Malá Fatra dotáciou vo výške 31 500 eur a mesto Žilina vyčlenilo na jej realizáciu vyše 78 000 eur. „Naším zámerom bolo vytvoriť zaujímavý produkt nielen pre turistov a návštevníkov mesta, ale aj pre našich obyvateľov a ponúknuť alternatívu trávenia voľného času najmä rodinám s malými deťmi,“ dodala na záver Ingrid Dolníková.