V prvom aprílovom čísle Žilinského večerníka sme informovali o poklade, ktorý koncom marca našli manželia z Liptova. Išlo o unikátny nález mincí v obci Likavka. V mešci vloženom v džbáne sa našli mince staré približne 500 rokov. Nádoba s viac ako 1600 kusmi rôznych strieborných i zlatých mincí bola ukrytá tesne pod povrchom zeme. Keďže džbán, v ktorom sa mince nachádzali, bol poškodený, dostal sa do rúk žilinského odborníka.
Nádobu, v ktorej sa poklad našiel, reštauroval konzervátor keramiky Michael Daskalakis z Považského múzea v Žiline. Podľa neho pochádza približne zo 16. storočia a je teda mladšia ako samotné mince, ktoré možno datovať do konca 15. storočia. „Nádoba je vyrobená vo veľmi dobrej kvalite, hoci ide o obyčajnú úžitkovú keramiku. Myslím si, že to bolo aj zámerom toho, kto poklad do zeme ukryl, aby zbytočne nepútal pozornosť okolia. Je však pravdepodobné, že bola zničená krátko po zakopaní, pretože hrany črepín sú dosť tupé. Keďže bola uložená len v hĺbke asi 30 cm, mohla byť náhodne poškodená nejakým zvieraťom,“ prezradil Michael Daskalakis.
Práce mu trvali asi tri dni. „Najprv som jednotlivé kúsky očistil, zisťoval som, ako sa k sebe hodia, a potom som začal s lepením. Reštaurujem tak, aby bolo viditeľné, ktorá časť je nová a ktorá stará. Zaujímavé je, že glazúra na tejto nádobe bola jednou z prvých, ktoré sa začali v tom čase opäť používať na našom území. Glazúrovaný bol len okraj, čo malo spočiatku okrasný, neskôr očisťujúci efekt. Pre náš región je tento nález veľmi vzácny,“ priblížil konzervátor.
Michael Daskalakis pracuje v Považskom múzeu v Žiline už 19 rokov. Svoju dielňu má v administratívnej budove na hrade Strečno a každý rok zreštauruje približne 40 – 50 nádob. Za najvýznamnejšie predmety, čo sa remesla, estetiky a postupu vypálenia týka, považuje amfory z lužickej kultúry. Momentálne pracuje na archeologickej expozícii, ktorá bude tento rok vystavená v Budatínskom hrade. Svoju prácu má veľmi rád. „Je to akási životná línia, ktorá sa so mnou ťahá už od mladosti. Ako 14-ročný žiak som pomáhal pri archeologických vykopávkach a najviac ma upútala práve keramika. Každý črep je pre mňa nová výzva.“
„Nádoba, v ktorej sa našiel cenný poklad, bude uložená v Liptovskom múzeu v Ružomberku,“ uviedla Magdaléna Lacková, marketingová pracovníčka Považského múzea v Žiline.