V podchode na Vlčincoch sa onedlho budete cítiť tak, akoby ste sa nachádzali v strede Mariánskeho námestia. Stane sa tak vďaka šikovným rukám 21-ročného umelca Denisa, ktorý v „čínskom múre“ na Nanterskej ulici maľuje už svoje druhé umelecké dielo. V súčasnosti je hotová prvá strana podchodu, druhú, na ktorej bude zobrazený Sirotársky kostol, Denis plánuje dokončiť približne do konca tohto týždňa. „Asi najviac zo všetkého sa vyhrám s detailmi na budovách na Mariánskom námestí. Tým, že ide o staré budovy, na ktorých sú rôzne ornamenty a mojím zámerom je vytvoriť optický 3D klam, musím dávať pozor aj na rôzne krivky. Stačí, aby som dal jednu líniu trochu šikmejšie, a bolo by to nepresné,“ vysvetľuje Denis, ktorý sa „pouličnému umeniu“ venuje už takmer 12 rokov. Začiatky boli pritom podľa jeho slov skôr spontánne, postupom času však začal tvoriť aj na objednávku.
NÁPAD ZAUJAL
Podobne ako pri prvom podchode v „čínskom múre“, aj v tomto prípade predchádzalo jeho realizácii schválenie nápadu na domovej schôdzi. „Predstavil som tri koncepty, z ktorých ten s Mariánskym námestím suverénne vyhral a nápad so zveľadením podchodu drvivá väčšina obyvateľov odsúhlasila. Schválené financie na dielo išli z bytového družstva a z fondu opráv bytového domu.“ Hlavnými iniciátormi premeny oboch podchodov na Nanterskej ulici boli mestská poslankyňa Iveta Martinková a Ján Rzeszoto.
KOMBINÁCIA TROCH NÁSTROJOV
Ako ďalej priznáva talentovaný Žilinčan, jeho úctyhodné umelecké diela vznikajú v prvom rade najmä vďaka láske a vášni, zvyšok tvoria dlhoročné skúsenosti s maľovaním. Pri konkrétnych dielach, akým je napríklad Mariánske námestie, mu stačí obrázok, podľa ktorého následne tvorí. K jeho práci pritom potrebuje tri nástroje – špeciálne spreje na graffiti, maliarsky valček a štetec. „Keď ide o veľké plochy, natieram maliarskym valčekom, ktorý často slúži ako podkladová farba. Na to následne aplikujem spreje na graffiti, malé detaily zas maľujem štetcom. Všetky diela tvorím voľnou rukou bez akejkoľvek šablóny, ide už o cvik,“ hovorí 21-ročný Denis.
VÝZVY SA NEZĽAKOL, ĽUDIA HO PODPORUJÚ
Oživiť oba podchody tak, aby výsledky splnili očakávania, bolo pre Denisa spočiatku veľkou výzvou, dnes však konštatuje, že je spokojný. Hoci sa počas práce na podchode stretáva s drvivou väčšinou pozitívnych ohlasov, poradiť si musel aj s jedným fyzickým napadnutím, ktorému sa však dokázal ubrániť. „Doposiaľ som sa stretol aj s nápadmi, aby som niečo vytvoril aj na panelákoch. Plôch na podobnú realizáciu ale v Žiline nie je veľa,“ konštatuje umelec, ktorý za veľa vďačí aj dvom školám, tie mu v tom, čo ho baví, pomohli. „Množstvo ľudí sa ma pýta, ako som sa takto vyprofiloval. Myslím si, že dosť veľkú úlohu v tom zohrali umelecké školy – stredná v Žiline a vysoká v Košiciach. Dali mi akoby väčší nadhľad a nasmerovali ma k tomu, aby som sa oveľa viac zamýšľal nad tým, čo maľujem. Tomu, aby to bolo na profesionálnej úrovni, predchádzala dostatočná príprava. Významnú úlohu však zohráva aj celková láska k mestu,“ dodáva. Svoje doterajšie výtvory Denis verejne prezentuje aj na webovej stránke www.artwall.sk.