Výstava renesančných kostýmov, ktorú si môžete v hlavnej sále Sobášneho paláca pozrieť do 31. júla, je zapožičaná z Česka. Jej autorkou je Martina Hříbová. „Zaujímavé je, že pani Hříbová sa touto prácou neživí. Je to vysokoškolská učiteľka na Technickej univerzite v Zlíne. Kostýmy šije vo voľnom čase. Nielen renesančné, ale aj gotické, barokové a rokokové,“ hovorí správkyňa Sobášneho paláca Katarína Mičietová.
OD OSMANSKEJ RÍŠE PO BENÁTKY
Návštevníci si môžu pozrieť kostýmy kráľovských vrstiev, vyšších spoločenských vrstiev, ale aj nižších pracujúcich tried. Nájdete tam prierez odevov rôznymi časovými obdobiami v rozmedzí 14. – 16. storočia, ale aj geografickými oblasťami. Od Osmanskej ríše až po taliansku mestskú renesanciu a nemecké prostredie. „Sú tu aj základné doplnky z tohto obdobia, spodná bielizeň, zdobenie, košele, topánky. Skvostom sú však drahšie kráľovské kostýmy, ktoré predstavujú prierez talianskej mestskej renesancie, z mestských štátov Florencia, Janov, Benátky. Pri nich ide o jednoduchší štýl, ktorý je ale pohodlnejší a komfortnejší na nosenie. Na druhej strane sú tu ukážky kráľovských španielskych a francúzskych kostýmov,“ hovorí správkyňa.
Poukazuje pritom hlavne na porovnanie medzi nimi. Iné sú materiály, ktoré sa používali, iné boli strihy aj zdobenia. „Na každý jeden bolo použitých niekoľko metrov látky, na zdobenie sa využívali zlaté a strieborné nite. Desiatky metrov a všetko je to ručná práca,“ dodáva.
Najdrahší kostým na výstave je odev Anny Habsburskej, ktorá bola česká a uhorská princezná, dcéra a sestra rímskych cisárov Maximiliána Habsburského a Rudolfa II. Vydala sa do Španielska a v Bytči majú repliku jej odevu, ktorý nosila ako španielska kráľovná. „Je to typický španielsky renesančný odev, úplne zakrývajúci dámske telo, dokonale obopínajúci jej figúru, s vlasmi vyčesanými a dozdobenými. Na porovnanie je tu aj odev francúzskej kráľovnej z rodu Medici, čiže narodenej v Taliansku. Tu vidno rozšafnosť a otvorenosť francúzskeho dvora. Výstrihy sú hlbšie, goliere výraznejšie. Šaty opäť dokonale obopínajú dámsku figúru, ale je to až mierne gýčovité, pričom dole sa neprimerane rozširujú,“ porovnáva Katarína Mičietová.
MÁ ZA SEBOU STOVKU KOSTÝMOV
Martina Hříbová hľadá inšpiráciu v obrazoch starých majstrov a vo voľnom čase navrhuje a šije šaty podľa gotickej, renesančnej alebo barokovej módy. Spolu s manželom sa tejto nezvyčajnej vášni venujú už asi pätnásť rokov. Za ten čas ušili už aspoň stovku historických kostýmov.
Ušiť dobový kostým si vyžaduje veľa času. „Pracovali sme napríklad na zložitom renesančnom odeve Anny Habsburskej, manželky španielskeho kráľa Filipa II. Ten nám zabral skoro dva roky,“ prezradila autorka výstavy pre jeden český magazín e15.cz. Samotné šaty, okrem iného, vážia až dvanásť kilogramov.
Výstava je navyše dotvorená replikami obrazov významných renesančných maliarov, ktoré dopĺňajú obraz dejín odievania a módy obdobia renesancie v Európe. Zameraná je však najmä na dejiny každodennosti. Ako totiž hovorí správkyňa paláca, o Hitlerovi už sa sotva dozvieme niečo nové. Oveľa viac dnes ľudí zaujíma napríklad to, ako sa obliekala žena v 14., 16. či 18. storočí a aký v tom bol rozdiel, aké boli materiály atď. „To isté platí napríklad aj v stravovaní. Vidlička mala kedysi len tri zuby a nože neboli klasické, príborové. Toto je teraz populárne a tomu prispôsobujeme aj program nášho múzea. Často k nám chodia aj deti zo škôl, ktorým sa snažíme rozširovať ich predstavy nielen klasickými vedomosťami, ktoré sa učia v škole, ale robíme pre nich aj dejiny každodennosti, na čo v škole nie je čas. Hovoríme s nimi o tradíciách, zvykoch, móde a dopĺňame to tvorivými dielňami. Často u nás prednášajú aj odborní zamestnanci Považského múzea a ďalší vzácni hostia, napríklad riaditeľka Štátneho archívu Žilina so sídlom v Bytči Jana Kurucárová.
Ak v týchto dňoch navštívite Sobášny palác, okrem výstavy renesančných kostýmov si budete môcť pozrieť aj stálu expozíciu, ktorá mapuje dejiny bytčianskeho panstva s ohľadom na Sobášny palác a veľké svadobné hostiny všetkých siedmich Turzových dcér. Dominantnou postavou je palatín Juraj Turzo, ktorý bol výnimočný človek v rámci celého Uhorska, ale najmä na Slovensku.
Do konca tohto roka ešte v Sobášnom paláci chystajú ďalší bohatý program. „V sobotu 26. mája budem súčasťou Bytčianskeho zámockého dňa. V máji ešte zorganizujeme etnologickú prednášku o ľudovom liečiteľstve. V júni to zase budú prednášky o ľudovej kultúre, krojoch, spevoch a tancoch. Na 1. septembra plánujeme renesančné divadlo približujúce život Imricha Turza, Jurajovho syna, ktorý má tento rok výročie,“ uzavrela Katarína Mičietová.