V obci Súľov-Hradná si pripomenuli 70. výročie oslobodenia peknou spomienkovo‑náučnou akciou. Deti z miestnej základnej školy si mohli pozrieť výstavu modelov lietadiel z 2. svetovej vojny. Vypočuť si mohli spomienky potomkov priamych účastníkov bojov a k dispozícii boli aj časti havarovaného amerického bombardéra.
SÚĽOV-HRADNÁ. Riaditeľ ZŠ Ján Mekyňa deťom priblížil, čo svetová vojna znamenala pre našu krajinu a život v nej. Pamätníci Stanislav a Milan Smatanovci si zaspomínali na detstvo počas vojny v Súľovskej doline, Stanislav Varhaník hovoril o svojom otcovi, ktorý sa zúčastnil bojov na východnom fronte. Katarína Danížková spomínala na prarodičov Štefana a Máriu Piačkovcov, priamych účastníkov domáceho odboja. Ambróz Čička priblížil zase osobné spomienky na brata vojaka Jána z Jablonového. Život Ivana Schwarza deťom priblížil Michal Filek.
Dospelým účastníkom osláv sa potom prihovoril starosta obce Jaroslav Bušfy. Folklórny súbor Súľovčanka sa predstavil s pásmom piesní a tancov.
„Pripomíname si okrúhle výročie oslobodenia Súľova. Na 2. svetovú vojnu sa už pomaly zabúda. Je to aj preto, že priamych účastníkov už nie je veľa. Preto sme sa snažili pripraviť s nimi besedu,“ hovorí Ján Mekyňa. Keďže sám je aj nadšený priaznivec letectva a modelár, pripravil, spolu s ďalšími kolegami, výstavu leteckej techniky z obdobia vojny. „Boli tu zastúpené lietadlá, ktoré bojovali na jednotlivých frontoch 2. svetovej vojny, od vojny v Španielsku, cez boje v Európe, nad Atlantikom aj Tichým oceánom. Zastúpené bolo letectvo Nemecka, ZSSR, Veľkej Británie, USA, Holandska, Talianska, Španielska a Poľska. Samostatnú výstavu sme venovali lietadlám, ktoré lietali nad Slovenskom. Doplnili sme ju o artefakty, ktoré sa našli na území bytčianskeho okresu, hlavne o časti amerického bombardéra B-17, ktorý havaroval po zostrelení nad Ostravou v Štiavniku,“ priblížil nám výstavu Ján Mekyňa.
Michal Filek
Snímka archív JM