Inšpiráciou pre vznik novej medzinárodnej turistickej aplikácie bol úspešný projekt obnovy Jánošíkových dier, ktorú má pod patronátom OZ Diery. „V roku 2012 boli chodníky v Jánošíkových dierach zanedbané a hrozilo, že budú uzavreté. Pripravili sme projekt obnovy Dolných dier, obnovili prvé lávky. Postupne sa pridali podnikatelia, organizácie cestovného ruchu ako OOCR Malá Fatra i návštevníci. V súčasnosti sú Horné diery kompletne obnovené a v Dolných dierach projekt obnovy pokračuje,“ rozpráva riaditeľ OZ Diery Róbert Hlaváč z Terchovej.
Práve on je autorom myšlienky novej turistickej aplikácie, ktorú môžu majitelia mobilných telefónov používať od 1. júna. „Myšlienka vznikla ešte v marci 2017. Pôvodne to mala byť aplikácia len pre Diery. Veľmi skoro sme však zistili, že takéto niečo by mohlo fungovať nielen v Dierach, ale v rámci celého Slovenska i Českej republiky. Vývoj aplikácie trval vyše dvoch rokov a ešte stále nie sme na konci. Momentálne sme však dokončili verziu, s ktorou sme už celkom spokojní. Na projekte som od začiatku spolupracoval s Petrom Šimčákom ako manažérom projektu a Martou Povalovou, ktorá riešila najmä celú problematiku obsahu aplikácie. Obidvaja prispeli neskutočným množstvom funkčnosti i UX, čiže tvorby zážitku pre užívateľa,“ rozpráva Róbert Hlaváč.
Turistická aplikácia s názvom Xplór ponúka takmer tisíc turistických cieľov so základnými informáciami o pamiatkach, otváracích hodinách, vstupmi či tipmi, kam v okolí vyraziť. „Aplikácia je predovšetkým jedinečná ľuďmi, ktorí na nej pracovali a stále pracujú. Všetci sa snažia, či už viac alebo menej, nezištne pomôcť tomuto projektu, pretože veria, že touto myšlienkou je možné niečo zmeniť vo fungovaní niektorých vecí na Slovensku. Veria, že tak, ako sa nám napríklad podarilo zastaviť nekontrolovateľnú ťažbu v lesoch v Jánošíkových dierach, sa nám možno podarí raz zachrániť nejaký hrad... Jedinečná je takisto obsahom. Žiadne linky, žiadne skopírované texty. Väčšinu fotografií máme vlastných, mnoho záberov nám poslali fotografickí nadšenci, ale aj organizácie cestovného ruchu alebo správcovia objektov. Navyše okrem klasických turistických sprievodcov má aplikácia aj sociálny rozmer – užívateľ si v nej môže pridávať priateľov a zažívať veci spoločne,“ hovorí riaditeľ združenia na obnovu Jánošíkových dier.
Pri používaní aplikácie môže užívateľ zbierať virtuálne alebo reálne zberateľské mince, kúpou ktorých môže pomôcť dobrej veci. „Z každého nákupu či už virtuálnej, alebo fyzickej mince venujeme podstatnú časť výťažku na projekty spojené s rozvojom, údržbou či záchranou turistických zaujímavostí v regiónoch, kde bola minca zakúpená,“ dodáva Róbert Hlaváč.
A ako aplikácia funguje?
Predstavme si, že sa nachádzame v Jánošíkových dierach a chceme aplikáciu použiť. Po otvorení uvidíme mapu, ktorá, pokiaľ sme to aplikácii dovolili, zobrazí našu polohu. Po priblížení mapy uvidíme miesta okolo nás, na ktoré môžeme kliknúť. Po kliknutí na konkrétne miesto sa nám zobrazí detail miesta s titulnou fotografiou, mincou, zoznamom priateľov, ktorí toto miesto navštívili, základnými hodnoteniami atď. Nasleduje krátky popis Jánošíkových dier a mapa, ktorá nám v detaile ukazuje polohu. „Klikom na ikonu miesta v tejto mape vás aplikácia nasmeruje do navigácie. Pod mapou je potom ešte podrobný sprievodca, ktorý vám odporučí, kde zaparkovať, akou trasou sa vydať a ďalšie užitočné i zaujímavé informácie o mieste. Ak sa s aplikáciou vydáte do terénu, po prechode Jánošíkovými dierami vám aplikácia automaticky pridá výlet do sekcie „Moje výlety“. Po navštívení miesta vám aplikácia umožní nahrať fotografiu z fotoaparátu alebo disku (na iOS zatiaľ len priamo z fotoaparátu mobilu) a ohodnotiť Jánošíkove diery,“ opisuje spôsob používania aplikácie Marta Povalová, ktorá sa spolupodieľala na jej vývoji.
Mobilnú aplikáciu Xplór si môžete stiahnuť do mobilov s operačným systémom Android a iOS. Momentálne je dostupná v slovenskej a českej verzii, a čoskoro bude k dispozícii aj v angličtine.