Obyvatelia Trnového sa tešia z unikátneho živého nálezu. V Trnovke sa objavil chránený rak riečny.
ŽILINA-TRNOVÉ. Pri bežnom čistení potoka našiel Michal doslova žijúcu legendu. Tak sa totiž dá už dnes nazvať rak riečny. Kôrovec sa usídlil vo vode priamo pred jeho domom. „Kedysi boli v Trnovke raky, ale iba na hornom konci. Tu som ešte raka nevidel,“ hovorí. Rak má v sebe ikry, takže čoskoro mu budú robiť spoločnosť aj malé ráčiky. Netradičného spoločníka vzal Michal k sebe na záhradu a vložil do veľkej bio nádrže s vodou zo studne. „Je čistejšia ako tá v potoku,“ domnieva sa. Cez deň sa drží pod kameňom, no v noci si vraj rád zapláva „dĺžky“. Rak je aktívny hlavne v noci a vtedy sa pohybuje prevažne dopredu. Bežne však, ako je známe, chodí dozadu, o čom sme sa presvedčili aj my.
Spoločenská hodnota raka je 90 eur. Je indikátorom čistej vody a z našich riek vymizol práve kvôli znečisteniu tokov.
Podľa riaditeľa Správy Národného parku Malá Fatra Michala Kalaša sa rak riečny v našich podmienkach už vo väčších počtoch nikde nevyskytuje. „Snáď len v niektorých zachovalých úsekoch riek Váh a Orava,“ uvádza. Na základe jediného nálezu vraj ťažko súdiť, či je rak znamením pre obyvateľov Trnového, že sa voda v potoku očisťuje. „Môže to byť ešte fragment pôvodnej populácie. A pokiaľ je v toku slabá populácia, je pochopiteľne citlivá na akékoľvek zmeny - znečistenie, zásah do koryta, zmenu vodného režimu či predáciu,“ hovorí Michal Kalaš.
Rak má v potokoch a riekach i prirodzených nepriateľov, vydru a volavku. A, samozrejme, človeka. Ak znečisťuje prírodu, aj rak prirodzene z vôd mizne. Michal má však pocit, že ľudia si začínajú uvedomovať, aké je čisté životné prostredie dôležité. „Ťažko povedať, či v Trnovom pomôže napojenie na kanalizáciu. No hovorí sa, že tých pár domov, čo je už napojených, pomohlo k čistejšiemu potoku,“ dodáva.
Veronika Cvinčeková
Snímka autorka