Najznámejším a zároveň najstarším žilinským námestím je Mariánske námestie, medzi Žilinčanmi nazývané aj Štvorcové. Vďaka svojmu pravidelnému pôdorysu s laubňami a arkádami je jedinečné svojho druhu nielen v Žiline, ale aj na Slovensku. Jeho história siaha až do 13. storočia. „Na námestí sa nachádzajú dve studne. Pri jednej zo studní bol v minulosti aj pranier (stĺp hanby). S námestím sa spája veľa legiend, v ktorých sa spomína prepojenie objektov podzemnými chodbami. Objavila sa dokonca i zvesť, podľa ktorej pod námestím vedie tajná chodba až do Budatínskeho hradu,“ uvádza Turistická informačná kancelária (TIK) mesta Žilina.
Druhým najznámejším kultúrnym centrom Žiliny je Námestie Andreja Hlinku. Ide o miesto pôvodného koryta Váhu, ktoré Žilinčania neskôr premenili na polia. „Pôvodné polia na námestí boli časom nahradené dláždenou plochou námestia. Ešte na začiatku 20. storočia tadiaľ tiekol potok Všivák, ktorý je v súčasnosti vedený pod zemou,“ informuje žilinská TIK.
V Starom Meste sa nachádza aj Námestie generála M. R. Štefánika, Františkánske námestie (pri úrade práce), Námestie obetí komunizmu (pri mestskom úrade), Námestie požiarnikov (pri Krajskom riaditeľstve HaZZ Žilina) či Námestie Žilinskej synody (pri evanjelickom kostole). Zaujímavosťou tohto miesta je, že popisné číslo s názvom námestia majú len dve budovy, a to kostol a fara. Medzi najmladšie žilinské námestia patrí Katedrálne námestie (pri farskom kostole), ktoré mestské zastupiteľstvo schválilo v roku 2012. V blízkosti historického centra mesta kedysi existovalo aj Štúrovo námestie, ktoré zaniklo po výstavbe obchodného centra Aupark. Dnes je pokračovaním Bernolákovej ulice.
Námestia nájdeme aj na sídliskách. Solinky a Hliny nemajú žiadne, zato na Hájiku sú až dve – Námestie mladosti, Slnečné námestie a na Vlčincoch dokonca až tri – Námestie Jána Pavla II., Námestie J. Borodáča, Námestie Ľ. Fullu. Svoje centrá majú aj niektoré mestské časti. V Považskom Chlmci sa nachádza Chlmecké námestie, v Budatíne Námestie hrdinov, v Bánovej Námestie sv. Jána Bosca a v Mojšovej Lúčke Rybné námestie, kde bol prenesený kamenný kríž zo zatopenej Mojšovej Lúčky. „Vznik nového námestia podlieha schváleniu mestským zastupiteľstvom. V prípade, ak by dochádzalo k vzniku nového, budeme o tom včas informovať,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba.