Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -4°C

Z regiónu

V Žiline ukrývali klenoty českých kráľov. Viete kde?

V roku 1938 sa v našom meste uskutočnila prísne utajená akcia. Priamo z Pražského hradu boli do budovy bývalej pobočky Rakúsko-uhorskej banky, vtedy štátnej banky, dovezené české korunovačné klenoty.

11.08.2017 | 11:20

Vraj to bolo jediný raz, kedy sa ocitli na Slovensku. Dodnes v budove nájdete dvere od trezoru, kde ukrývali tento český národný poklad. České korunovačné kleno­ty (koruna, žezlo, jablko, kríž, rúcho a meč) alebo takzvaný svätováclav­ský poklad dal v rokoch 1345 až 1346 zhotoviť český kráľ Karol IV. pri prí­ležitosti svojej korunovácie. V roku 1962 boli vyhlásené za národnú kul­túrnu pamiatku na druhom mieste po Pražskom hrade. V súčasnosti sú uložené v korunnej komore Chrámu sv. Víta v Prahe, kde sú ukryté na se­dem zámkov, tak ako si to želal sám Karol IV. Zároveň žiadal, aby boli klenoty vystavované len výnimočne. V priebehu 20. storočia ich mohla verejnosť uzrieť len deväťkrát, na­posledy sa tak stalo v roku 2013, a to len na desať dní. Máloktorý Čech však vie, že ich národný poklad sa istú dobu nachádzal aj na sloven­skej pôde, a to práve v Žiline! „Čes­ké korunovačné klenoty za posled­ných 600 rokov opustili Pražský hrad síce viackrát, na Slovensko sa však dostali iba jeden raz, a to pre hrozia­ce bombardovanie Prahy počas spo­ru o Sudety. Preto prezident Beneš prikázal klenoty odviesť. Údajne to bol jeho posledný prezidentský roz­kaz. Z Prahy ich odviezli 19. septem­bra 1938 na dvoch autách. Nasledu­júci deň už boli klenoty v Žiline, kde si ich prevzal František Koupil, pred­nosta filiálky Národnej banky česko­slovenskej v Žiline,“ rozpráva Peter Štanský, nadšenec pre históriu.

Korunovačný poklad ukryli do tre­zoru, ktorý sa nachádzal v budove banky. Úkryt však nebol bezpečný, preto ho po pár dňoch, 6. októbra 1938 previezli na iné miesto. „Kleno­ty boli ukryté i v trezore hotela Veľká Fatra v Rajeckých Tepliciach, kam ich odviezol Jozef Kynera zo Žiliny, ktorý vlastnil na Hollého ulici opra­vovňu áut, garáže a mal aj autodo­pravu. O tejto prísne utajenej akcii vedeli iba v prezidentskej kancelárii a v najvyššom vedení banky, takže väčšina Slovákov a Čechov dodnes ani netuší, že český národný poklad niekedy opustil Pražský hrad,“ hovo­rí Peter Štanský.

V neoklasicistickej budove na Hurbanovej ulici, kde korunovačné klenoty ukrývali vyše dvoch týždňov, v súčasnosti sídli moderné podnika­teľské a coworkingové centrum. Ak by ste však navštívili tunajšiu kavia­reň s príznačným názvom Trezor, určite by vám padli do oka mohut­né opevnené dvere, za ktorými pod rúškom tajomstva ukrývali niekoľko dní poklad nevyčísliteľnej hodnoty.

Foto: Žilina – Gallery, banka Žilina

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod