Neformálne sa nadšenci pre pivné suveníry stretávali v Žiline ešte pred rokom 1989. Potom však prišla myšlienka založiť oficiálny klub, ktorý dostal názov Piveti klub. „Na zakladajúcej schôdzi 14. januára 1989 devätnásť zakladajúcich členov prijalo základné dokumenty fungovania klubu. Prvým predsedom bol pán Tomáš Sopko zo Žiliny. V klube mali zastúpenie zberatelia zo Žiliny, Bytče, Starej Bystrice, Rajca a Rimavskej Soboty. O členstvo v klube bol veľký záujem dokonca aj od zberateľov z Ústí nad Labem,“ uviedol k histórii klubu súčasný predseda Piveti klubu Miloš Nutil z Petrovíc.
MAJSTRI ZBERATELIA
V súčasnosti združuje klub 12 registrovaných členov z okresu Žilina, Bytča a Čadca. „Najstarším členom je pán Ján Bielik z Kotešovej, ktorý v minulom roku oslávil 85. narodeniny. Zberateľstvu pivných etikiet sa venuje od roku 1960. Spočiatku zbieral etikety z celého sveta, v súčasnosti sa zameriava na slovenské etikety, ktorých má v zbierke viac ako 5-tisíc,“ rozpráva predseda Piveti klubu.
Zberatelia sa zaujímajú najmä o pivové etikety, v ich zbierkach však nájdeme aj podpivníky, poháre, staré pivové fľaše, korunkové uzávery či ďalšie predmety súvisiace s pivom. „Medzi najlepších slovenských „etiketárov“ sa radia Ján Kupka z Čadce s celkovým počtom viac ako 180-tisíc a Milan Harvančík z Kysuckého Nového Mesta s viac ako 170-tisíc kusov etikiet zo 190 štátov celého sveta. Pomerne veľké zbierky pivových pohárov majú Marta Flimelová a Ján Kupka. Každý z nich má v zbierke viac ako 600 kusov. V menšom počte zbierajú členovia klubu otvárače na pivo, pivové fľaše, plechovky, korunkové uzávery alebo rôzne reklamné predmety,“ dodáva Miloš Nutil.
UČAROVALI MU PODPIVNÍKY
Aj on sám sa môže pochváliť peknou zbierkou. Vlastní tretiu najväčšiu kolekciu podpivníkov na Slovensku. Celkovo ich má viac ako 18-tisíc kusov. „Zbieraniu pivných suvenírov sa venujem od roku 2002. V súčasnej dobe mám vo svojej zbierke zastúpených 10 druhov pivárskych predmetov. Na prvom mieste sú podpivníky, ich zberu sa venujem od začiatku. Okrem papierových mám v zbierke aj porcelánové, sklenené, hlinené, kožené a plechové zo 110 štátov sveta. Postupne som začal v malom množstve zbierať aj poháre – pollitrové a litrové krígle (600 kusov), korunkové uzávery (1000 kusov), etikety (12-tisíc kusov) a rozetky (600 kusov). Neskôr pribudli aj plechovky, otvárače, stojany na podpivníky, 5-litrové súdky na pivo a staré fľaše. V poslednej dobe som sa začal zameriavať na všetky predmety spojené s históriou bytčianskeho pivovaru,“ približuje svoju bohatú zbierku Miloš Nutil.
Uskladniť také množstvo suvenírov určite nie je jednoduché. „Mám tú výhodu, že bývam v rodinnom dome, kde mám pomerne dostatok miesta na uloženie zbierky, ale aj tu sú už moje možnosti pomaly vyčerpané. Zbierku nájdete u mňa rozloženú na policiach v dvoch miestnostiach. Časť zbierky je uložená ešte v škatuliach,“ smeje sa predseda Piveti klubu.
NÁPADITÁ PIVNÁ ETIKETA = DOBRÁ REKLAMA
Členovia klubu sa stretávajú raz do mesiaca, najčastejšie v staničnej reštaurácii na železničnej stanici v Žiline. „Aby sme vyšli v ústrety mimožilinským členom, trikrát do roka sa stretávame v pivovaroch v Čadci a v Terchovej. Sme radi, že už najbližšiu schôdzku budeme mať v novom žilinskom pivovare na Vlčincoch. Na stretnutiach si vymieňame svoje prebytky a pripravujeme návštevy búrz a rôznych pivovarských podujatí. Jeden raz ročne organizujeme stretnutia zberateľov pivných suvenírov,“ rozpráva. Nové kúsky získavajú najmä na domácich, ale aj zahraničných burzách (susedné štáty, Luxembursko, Francúzsko, Litva atď), ale aj od svojich známych či zberateľov z celého sveta. Predmety nakupujú aj na rôznych pivných festivaloch alebo cez internetové aukcie. „Objektom najväčšieho záujmu zberateľov sú pivné etikety. Pravdepodobne preto, že je k nim jednoduchý prístup, je ich veľké množstvo a zbierka je nenáročná na priestor. Etikety nezdobia pivové fľaše príliš dlho. Sporadicky sa začali používať počas poslednej štvrtiny 19. storočia. Hromadne až po roku 1900. Postupom času a rozvojom techniky sa menila ich kvalita, vzhľad aj obsah a stali sa z nich grafické diela, ktoré sú určitou vizitkou pivovaru. Medzi najstaršie známe slovenské etikety patrí etiketa z pivovaru v Hlohovci z roku 1890,“ zachádza do histórie Miloš Nutil.
LEN DVE PIVKÁ DENNE
O pozitívnom vzťahu k pivu netreba v prípade členov Piveti klubu pochybovať. Avšak pozor! Aj veľa piva škodí. „Pivo považujem vďaka surovinám a spôsobu výroby medzi najzdravšie nápoje. Najradšej mám spodne kvasené pivá plzenského typu, ale rád vyskúšam aj pivá z malých remeselných pivovarov, ktorých je na Slovensku už viac ako päťdesiat. Nesmieme však zabúdať, že pivo je alkoholický nápoj. Aj keď sa hovorí, že alkohol pitý s mierou telu prospieva, nadmerné dávky poškodzujú najmä srdce a pečeň a tým negujú dobré vlastnosti piva. Za rozumnú hranicu považujem dve pivá denne,“ odporúča predseda Piveti klubu.