Najmä študenti a žiaci, no tentoraz aj učitelia, profesori, umelci a množstvo kultúrnych a akademických inštitúcií štrajkom vyjadrujú nespokojnosť s riešením klimatickej a environmentálnej krízy ako na Slovensku, tak aj vo svetovom merítku. Chcú odkázať lokálnym aj globálnym lídrom, že drancovanie planéty a nášho najbližšieho okolia už dosiahlo neúnosnú mieru. Ľudia aj živočíšne a rastlinné druhy sú v ohrození, sčasti na pokraji vyhynutia. Je najvyšší čas konať.
Hlavným cieľom požiadaviek je zníženie produkcie skleníkového plynu oxidu uhličitého zodpovedného za zohrievanie sa planéty. Tento proces sa nazýva dekarbonizácia a má dostať emisie C02 postupne na nulu. Dosiahnutie kompletnej uhlíkovej neutrality požaduje Klimatická koalícia najneskôr do roku 2040.
„Len v Žiline vyprodukujeme ročne niekoľko ton CO2 na obyvateľa. Kvôli chýbajúcemu auditu však nepoznáme presné číslo. S mestom sme však naštartovali dialóg s cieľom zistiť tieto dáta a postupne začať redukovať najvypuklejšie oblasti za účelom kompletnej dekarbonizácie v konkrétnom časovom horizonte. Mestu odporúčame prebrať metódy použité v škandinávskych mestách a inšpirovať sa ich klimatickými plánmi, ktoré už sú zavedené do praxe“, dodáva jeden z organizátorov štrajku Marek Kuchta.
Na štrajku prehovoria okrem organizátorov hnutia aj ekológ a medzinárodne uznávaný expert na pralesy a ohrozeného Hlucháňa hôrneho Martin Mikoláš, ekológ prof. Mikuláš Huba, odborár Martin Čech, študentka bilingválneho gymnázia Klára Bachratá, zástupkyňa Amnesty International Slovensko Tereza Pašková a ďalší zaujímaví hostia.
Z radov protestujúcich prídu žiaci a študenti mnohých žilinských škôl, účasť ale hlásia aj žiaci a pedagógovia z mimožilinských okresov a zamestnanci niekoľkých firiem a inštitúcií.
Štrajk sa koná zajtra, v piatok 20. septembra o 11. h pred radnicou na Mariánskom námestí a končí na rovnakom mieste napoludnie.