Praktiky sa dokonca preniesli aj na pôdu mestskej rady. Jej člen, poslanec Jozef Juriš, sa dokonca rozhodol vystúpiť z nej. Rovnaký krok avizovali aj Ján Ničík a Dušan Maňák. Zvažuje ho aj Peter Fiabáne. Podľa nich totiž primátor Igor Choma a viceprimátor Patrik Groma namiesto hľadania riešení používajú osočovanie a obviňovanie oponentov.
Jozef Juriš sa členstva v mestskej rade, ktorá je poradným a iniciatívnym orgánom primátora a mestského zastupiteľstva, vzdal už na poslednom rokovaní MZ v júni. „Do mestskej rady som vstupoval s predsavzatím a vôľou rokovať vecne o materiáloch, ktoré sú následne predkladané do mestského zastupiteľstva. Mal som predstavu, že konštruktívne rokovanie zefektívni činnosť poslancov a skráti nekonečne dlhé rozpravy na rokovaniach mestského zastupiteľstva. Žiaľ, dnes môžem konštatovať, že mestská rada je zneužívaná vedením mesta na politikárčenie namiesto toho, aby sa venovali problémom občanov Žiliny. Pre mňa sú podstatné potreby mojich spoluobčanov a čas strávený na zasadnutiach mestskej rady radšej využijem v prospech občana nášho mesta. V čase, keď chodíme po rozbitom námestí, šport v meste je na kolenách, parkovanie ani nehovorím, vedenie mesta nacvičuje na mestskej rade „cirkusové čísla“. Mojím poslaním poslanca je, ako som spomínal, pomáhať Žilinčanom a nie vystupovať v kabarete,“ odôvodnil svoj krok pre Žilinský večerník.
Rovnako zlé pocity má aj Peter Fiabáne z klubu nezávislých kandidátov. Hovorí, že namiesto toho, aby sa v zastupiteľstve hľadal spôsob, ako podporiť dobré návrhy, hľadajú sa dôvody, ako ich nepodporiť. Namiesto hodnotového názorového dialógu sa útočí a osočuje. „Treba povedať, že vzťahy v mestskom zastupiteľstve sú momentálne zlé a neprijateľné. Rokovania netrvajú 12 hodín preto, že je toľko vecí, ktoré treba riešiť, ale preto, že vedenie mesta hľadá na politických oponentov čokoľvek, čím by sa dala spochybniť ich kredibilita. A najnovšie sa to prenieslo už aj na pôdu mestskej rady. Prišli sme s viacerými návrhmi, ale ani jeden z nich neprešiel. ... keby boli aspoň odmietnuté slušne, v rámci vecného dialógu a argumentácie. Namiesto toho ich vedenie mesta využilo na protiútok, aby nás zdiskreditovalo. To bol spúšťací moment, kedy sme začali uvažovať, či má mestská rada v takejto podobe zmysel,“ hovorí Peter Fiabáne.
Problém vznikol vraj preto, že v tomto volebnom období prišiel Igor Choma o väčšinu v zastupiteľstve a za prvého viceprimátora si vybral Patrika Gromu, ktorý je známy napádaním svojich politických rivalov. Ak sa vyskytnú veci, ktoré kluby NEKA a Srdce pre Žilinu nepodporia, pretože s nimi nesúhlasia, v zastupiteľstve neprejdú, pretože majú väčšinu. „Namiesto toho, aby sa vedenie mesta snažilo o dialóg a prienik v názoroch, zvrháva to do roviny osobných útokov. Vedenie mesta by malo komunikovať a s iniciatívou by mal prísť primátor. On by mal situáciu upokojiť a snažiť sa o to, aby boli sporné veci predrokované. To sa však nedeje. Namiesto toho nasleduje osočovanie,“ dodal Peter Fiabáne.
Podľa neho tým trpia aj občania mesta. Takým typickým príkladom je situácia v žilinskom športe, keď primátor tvrdohlavo presadzuje jedinú alternatívu, ktorou je výstavba Areálu žilinského športu a nepripustí inú možnosť. „Nehovorím, že to musí byť kúpa športovej haly. Sú aj iné možnosti, ale on o tom nechce ani počuť. My si však myslíme, že by to bol príliš veľký hazard a mesto sa neprimerane zadlží. Len projektová dokumentácia by stála 5 – 6 miliónov eur. Tu by som očakával snahu primátora o debatu v záujme nájdenia najlepšej možnosti. On však tvrdohlavo trvá na svojom,“ uzavrel.
Mesto má však úplne iný názor. Podľa hovorcu Pavla Čorbu je snahou niektorých poslancov dehonestovať tvrdú a poctivú prácu vedenia mesta. „Položme si otázku, prečo sa v minulom funkčnom období neriešila politika a osobné invektívy? Celý systém práce bol založený na pragmatickosti a produktivite, zásadná otázka bola, či to prinesie osoh mestu a jeho obyvateľom alebo nie. Teraz je však situácia úplne iná. Na zastupiteľstvách sa vedú „rečnícke maratóny“, ktoré nič neriešia a primátor nemôže za správanie poslancov. K primátorovi majú poslanci „dvere otvorené“, môžu si spolu vykonzultovať akúkoľvek otázku, len treba chcieť z ich strany,“ uviedol.
Zástupca primátora Patrik Groma tvrdí, že vedenie mesta sa dlhodobo snaží viesť konštruktívny dialóg a vecné riešenie problémov. „Osobne však odmietam akýkoľvek ústupok, ak ide o ožobračovanie nášho mesta ako v minulosti. Nikdy za to nebudem môcť hlasovať. Lobistom a ich poslaneckým prisluhovačom neustúpime. Tu nie je priestor na kompromis. Veď za našou prácou sú výsledky – stabilné a prosperujúce mesto. Za tento prístup sa nám však len dostáva ohováranie v zaplatených médiách. Bohužiaľ, taká je doba. Strpíme aj naše škandalizovanie. Za našich ľudí – Žilinčanov – nám to stojí.“