Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -2°C

Z regiónu

V žilinskom zastupiteľstve zúri boj

Osočovanie, obviňovanie, zvady. Toto všetko, len nie konštruktívnu debatu o problémoch a ich riešení ponúka v posledných minimálne dvoch rokoch rokovanie Mestského zastupiteľstva (MZ) v Žiline.

28.07.2017 | 10:50

Praktiky sa dokonca preniesli aj na pôdu mestskej rady. Jej člen, poslanec Jozef Juriš, sa dokonca rozhodol vystúpiť z nej. Rovnaký krok avizovali aj Ján Ničík a Dušan Maňák. Zvažuje ho aj Peter Fiabáne. Podľa nich totiž primátor Igor Choma a viceprimátor Patrik Groma namiesto hľadania riešení používajú osočovanie a obviňovanie oponentov.

Jozef Juriš sa členstva v mestskej rade, ktorá je porad­ným a iniciatívnym orgánom primátora a mestského zastupi­teľstva, vzdal už na poslednom rokovaní MZ v júni. „Do mest­skej rady som vstupoval s pred­savzatím a vôľou rokovať vecne o materiáloch, ktoré sú následne predkladané do mestského zastu­piteľstva. Mal som predstavu, že konštruktívne rokovanie zefek­tívni činnosť poslancov a skráti nekonečne dlhé rozpravy na ro­kovaniach mestského zastupiteľ­stva. Žiaľ, dnes môžem konštato­vať, že mestská rada je zneužívaná vedením mesta na politikárčenie namiesto toho, aby sa venova­li problémom občanov Žiliny. Pre mňa sú podstatné potreby mojich spoluobčanov a čas strávený na zasadnutiach mestskej rady radšej využijem v prospech občana náš­ho mesta. V čase, keď chodíme po rozbitom námestí, šport v meste je na kolenách, parkovanie ani ne­hovorím, vedenie mesta nacvičuje na mestskej rade „cirkusové čísla“. Mojím poslaním poslanca je, ako som spomínal, pomáhať Žilinča­nom a nie vystupovať v kabarete,“ odôvodnil svoj krok pre Žilinský večerník.

Rovnako zlé pocity má aj Peter Fiabáne z klubu nezávislých kan­didátov. Hovorí, že namiesto toho, aby sa v zastupiteľstve hľadal spôsob, ako podporiť dobré ná­vrhy, hľadajú sa dôvody, ako ich nepodporiť. Namiesto hodnoto­vého názorového dialógu sa úto­čí a osočuje. „Treba povedať, že vzťahy v mestskom zastupiteľstve sú momentálne zlé a neprijateľné. Rokovania netrvajú 12 hodín preto, že je toľko vecí, ktoré treba riešiť, ale preto, že vedenie mesta hľadá na politických oponentov čokoľvek, čím by sa dala spochyb­niť ich kredibilita. A najnovšie sa to prenieslo už aj na pôdu mest­skej rady. Prišli sme s viacerými návrhmi, ale ani jeden z nich ne­prešiel. ... keby boli aspoň odmiet­nuté slušne, v rámci vecného dia­lógu a argumentácie. Namiesto toho ich vedenie mesta využilo na protiútok, aby nás zdiskreditova­lo. To bol spúšťací moment, kedy sme začali uvažovať, či má mest­ská rada v takejto podobe zmysel,“ hovorí Peter Fiabáne.

Problém vznikol vraj preto, že v tomto volebnom období prišiel Igor Choma o väčšinu v zastupi­teľstve a za prvého viceprimátora si vybral Patrika Gromu, ktorý je známy napádaním svojich poli­tických rivalov. Ak sa vyskytnú veci, ktoré kluby NEKA a Srdce pre Žilinu nepodporia, pretože s nimi nesúhlasia, v zastupiteľstve neprejdú, pretože majú väčšinu. „Namiesto toho, aby sa vedenie mesta snažilo o dialóg a prienik v názoroch, zvrháva to do roviny osobných útokov. Vedenie mesta by malo komunikovať a s inicia­tívou by mal prísť primátor. On by mal situáciu upokojiť a snažiť sa o to, aby boli sporné veci pred­rokované. To sa však nedeje. Na­miesto toho nasleduje osočova­nie,“ dodal Peter Fiabáne.

Podľa neho tým trpia aj občania mesta. Takým typickým príkla­dom je situácia v žilinskom špor­te, keď primátor tvrdohlavo pre­sadzuje jedinú alternatívu, ktorou je výstavba Areálu žilinského športu a nepripustí inú možnosť. „Nehovorím, že to musí byť kúpa športovej haly. Sú aj iné možnos­ti, ale on o tom nechce ani po­čuť. My si však myslíme, že by to bol príliš veľký hazard a mesto sa neprimerane zadlží. Len projektová dokumentácia by stála 5 – 6 milió­nov eur. Tu by som očakával snahu primátora o debatu v záujme nájde­nia najlepšej možnosti. On však tvr­dohlavo trvá na svojom,“ uzavrel.

Mesto má však úplne iný ná­zor. Podľa hovorcu Pavla Čorbu je snahou niektorých poslancov de­honestovať tvrdú a poctivú prácu vedenia mesta. „Položme si otáz­ku, prečo sa v minulom funkčnom období neriešila politika a osobné invektívy? Celý systém práce bol založený na pragmatickosti a pro­duktivite, zásadná otázka bola, či to prinesie osoh mestu a jeho oby­vateľom alebo nie. Teraz je však situácia úplne iná. Na zastupiteľ­stvách sa vedú „rečnícke marató­ny“, ktoré nič neriešia a primátor nemôže za správanie poslancov. K primátorovi majú poslanci „dve­re otvorené“, môžu si spolu vy­konzultovať akúkoľvek otázku, len treba chcieť z ich strany,“ uviedol.

Zástupca primátora Patrik Gro­ma tvrdí, že vedenie mesta sa dl­hodobo snaží viesť konštruktívny dialóg a vecné riešenie problémov. „Osobne však odmietam akýkoľ­vek ústupok, ak ide o ožobračova­nie nášho mesta ako v minulosti. Nikdy za to nebudem môcť hlaso­vať. Lobistom a ich poslaneckým prisluhovačom neustúpime. Tu nie je priestor na kompromis. Veď za našou prácou sú výsledky – stabil­né a prosperujúce mesto. Za tento prístup sa nám však len dostáva ohováranie v zaplatených médiách. Bohužiaľ, taká je doba. Strpíme aj naše škandalizovanie. Za našich ľudí – Žilinčanov – nám to stojí.“

Foto: Archív redakcie

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod