Cesta popod Strečno patrí medzi najvyťaženejšie cesty na Slovensku, počtom nehôd možno aj medzi najnebezpečnejšie. Situácia je v týchto dňoch o to vážnejšia, že tu hrozí zosuv skalného bloku spod hradu Strečno. Geológovia sú v pozore, premiér Robert Fico hovorí o hrozbe.
STREČNO. Mohutný skalný masív pod hradom Strečno sledujú geológovia zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra (ŠGÚ) od roku 1996. Monitorujú najmä trhlinu medzi skalným blokom a hradným bralom, kde sa za posledné roky ukazuje zreteľný odklon bloku od masívu. K najväčšiemu posuvu došlo práve v priebehu posledných dvoch rokov, čo je znepokojujúce. „V roku 2014 dosiahlo celkové otvorenie trhliny už 4,414 mm, pričom za obdobie dvoch rokoch narástlo až o 1,326 mm. Skalný blok od počiatku merania klesol o viac ako 0,8 mm a posunul sa doľava o 1,3 mm, čo znamená, že v priestore sa skalný previs odkláňa od hradného brala, pozvoľne klesá a vykazuje ľavostranný šmykový posun,“ povedala k situáci námestníčka riaditeľa ŠGÚ Dionýza Štúra Alena Klukanová.
Nakláňanie hradného brala aznačuje, že staré, takmer 30-ročné kotvenie už nie je dostačujúce. „Výsledky meraní ukazujú na vážny stav, pretože hrozí odtrhnutie skalného previsu veľkých rozmerov a jeho zrútenie na frekventovanú komunikáciu I. triedy pod skalným bralom,“ doplnila námestníčka.
Situácia je natoľko alarmujúca, že sa ňou zaoberala aj vláda na poslednom výjazdovom rokovaní v Ružomberku. Premiér Robert Fico poveril ministrov životného prostredia a dopravy, aby problém riešili. „Do návrhu uznesenia sme zaradili aj kroky, ktoré je potrebné urobiť v súvislosti s „hrozbou“ pádu časti skaly zo skalného brala Strečno, čo by mohlo ohroziť dopravnú infraštruktúru cesty, ktorá, ak by bola zastavená, tak si to nevieme celkom predstaviť,“ povedal pre Rozhlas a televíziu Slovenska Robert Fico.
Ako sa bude situácia riešiť, sa rozhodne koncom septembra. Alena Klukanová z ŠGÚ Dionýza Štúra však skonštatovala, že najprv je potrebné urobiť inžiniersko-geologický prieskum, na základe ktorého budú uvažovať o vhodných stabilizačných opatreniach.
Naposledy k odstráneniu nebezpečnej skaly došlo pri hrade Strečno v júni pred dvoma rokmi. Z vápencového brala, ktoré sa nachádza nad administratívnou budovou Považského múzea v Žiline pri stredovekej dedine Paseka, sa odlamovali väčšie kusy kameňa. Aby tu nedochádzalo k ničeniu majetku múzea a najmä ohrozovaniu zdravia turistov, časť skalného previsu odstrelili.
Michala Stehlíková, snímka Žilina Gallery