Poľnohospodárstvo, drevospracujúce remeslá, kováčstvo, ovocinárstvo, no najmä drotárstvo patrili k hlavným zdrojom obživy obyvateľov Veľkého Rovného. Drotári pochádzali z tých najchudobnejších kopaničiarskych oblastí Slovenska a práve severozápadná časť nášho územia, medzi mestami Bytča, Žilina a Čadca, sa považuje za kolísku tohto remesla. Mnoho rodákov z Veľkého Rovného sa vďaka mimoriadnej zručnosti pri práci s drôtom pričinilo o to, že sa toto unikátne remeslo rozšírilo po Európe, ale aj za jeho hranice. Drotármi boli predovšetkým muži, ktorí sa živili podomovou opravou kuchynského riadu, drôtovaním, zhotovovaním a predajom výrobkov pre hospodárstvo a domácnosť. Z pôvodne vandrovného remesla sa postupne vyvinulo v remeslo, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnilo hospodársky, sociálny, kultúrny, ale aj vzdelanostný život obce. Na dedine sa rozšírilo natoľko, že takmer nebolo rodiny, v ktorej by nemali drotára.
„Naši predkovia s týmto remeslom cestovali do ďalekého zahraničia, kde sa usídľovali a zakladali drotárske dielne. Do Veľkého Rovného potom doniesli nielen zarobené peniaze, ale aj múdrosť z cudzích krajín, ktoré ďalej ovplyvnili zmýšľanie jej obyvateľov,“ vysvetľuje starosta obce Jozef Mičieta. V cudzine sa postupne usádzali a zo založených drotárskych dielní sa stali úspešné a fungujúce podniky s bohatými majiteľmi. „Aj z dôvodu zachovania týchto ojedinelých zvykov a tradícií sme vytvorili Múzeum drotárie, ktoré bude budúcim generáciám aj v dnešnej konzumnej dobe vždy pripomínať, kde siahajú ich korene,“ hovorí starosta obce.
Jedna z najstarších budov vo Veľkom Rovnom bola zrekonštruovaná za účelom zachovania kultúrneho dedičstva v obci. Budova bola obnovená podľa predlohy zachovanej dobovej fotografie, aby čo najvernejšie pripomínala jej pôvodnú podobu. V minulosti v budove sídlil obecný a notársky úrad, pošta a ordinácia všeobecného lekára. Dnes v jej priestoroch nájdeme rozsiahlu expozíciu umeleckých predmetov z drôtu, ale aj rôzne artefakty z minulosti, ako napríklad ľudové odevy. V múzeu si návštevníci okrem drotárskych skvostov a dobových fotografií môžu prečítať aj o histórii a ľudových tradíciách v obci či miestnych prírodných pomeroch. Pre návštevníkov je expozícia prístupná po telefonickom dohovore. Rekonštrukcia sa realizovala vďaka projektu Aktívna turistika v pohraničí v rámci cezhraničnej spolupráce s obcou Gmina Zebrzydowice. Skvosty drotárskeho umenia si môžete vychutnať aj na stálej expozícii drotárstva v Budatínskom hrade, ktorá je jediná svojho druhu na svete.