Prednedávnom sa v hlavnom meste uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie už 17. ročníka populárneho projektu Detský čin roka. Projektu, ktorý nám každoročne predstavuje výnimočné skutky malých-veľkých hrdinov. Detský čin prináša tisíce príbehov detí, ktoré ukazujú, že aj tí najmenší sú schopní v rôznych životných situáciách siahnuť až na dno svojich síl a uskutočniť hrdinské skutky. V 17. ročníku mala zastúpenie aj Žilina, špeciálnu kategóriu – Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin vyhral so svojím veľkým činom desaťročný Matej Puliš zo Základnej školy s materskou školou v Žiline-Závodí.
VÝLET V TATRÁCH SI PREDĹŽILI
Piatak Matej je zanieteným športovcom, dlhoročným plavcom a reprezentantom vodného póla v plaveckej škole Nereus. Má rád lyže, snoubord, rybárčenie, no nepohrdne ani anglickým jazykom, biológiou či hrou na klavír. V čase, keď školák vykonal svoj hrdinský čin, mal len deväť rokov. Ako priznáva Matejova mama Zuzka, práve ona bola tá, ktorá jeho príbeh poslala do projektu Detský čin roka. „Stalo sa to počas letných prázdnin v roku 2016, mal som vtedy deväť rokov. S mamou, babkou, sesternicami, bratom a kamarátkou sme sa vybrali na jednodňový výlet do Vysokých Tatier,“ hovorí Matej, ktorý teraz už s úsmevom priznáva, že tatranský výlet si nakoniec trochu predĺžili. „Boli sme na Popradskom plese, fotili sme deti, no bola to len chvíľa, sekunda. Kým sme stihli odložiť telefón do tašky, Matejova malá sesternica bola odrazu preč. Bola to doslova sekunda, počas ktorej sa stratila,“ pridáva sa a opisuje nepríjemnú situáciu mama Zuzka. Ako ďalej tvrdí, okamžite bežala k okolitým chatám, aby oznámila, čo sa stalo a pre prípad potreby im nechala aj svoje telefónne číslo. „Hľadali sme ju asi dvadsať minút. Turisti, ktorí išli okolo, nám povedali, že videli malé dievčatko, ako ide na vrchol Ostrva. Matej sa tam najskôr vybral s babičkou, no tá už po druhej zákrute nevládala,“ hovorí Matejova mama. Časovo je to podľa nej na Ostrvu zhruba hodina a dvadsať minút, Matej to zvládol za dvadsaťpäť minút. S obdivom priznáva, že ide o strmý a skalnatý kopec, na ktorom sú serpentíny. Matej naň šiel kolmo hore. „Mal som pocit, že mi odumierajú nohy. Bolo veľmi horúce letné počasie, no povedal som si, že ju jednoducho musím nájsť,“ priznáva Maťko.
MAMI, ODFOŤ MA!
Počas toho, ako bol Matej preč, sa však malá sesternica vrátila naspäť k rodine. Turisti, ktorí šli rovnakým smerom, Matejovi povedali, že sesternica sa už našla a má sa vrátiť. Ten si spätne spomína na celý priebeh a priznáva, že nevie, ako sa taký vyčerpaný dokázal vrátiť späť. „Malá sesternica sa vybrala smerom okolo jazera, kam sme pôvodne plánovali ísť. Nikto z nás to ale nečakal. Okoloidúcej turistke vraj povedala, že sa stratila, no pani jej len poradila, aby sa otočila a šla cestou, odkiaľ prišla. Nerozumiem, že nikto z tých okoloidúcich dospelých ju nevzal za ruku a nepomohol jej dostať sa k nám,“ konštatuje mama Zuzka. Matej bol podľa jej slov unavený, preto si povedali, že si oddýchnu. „Postupne však začal odchádzať, nedalo sa mu dýchať, cítil pichanie v hrudníku, vyvracalo mu oči. Povedal, že sa už s nami nebude rozprávať. Otec, s ktorým som telefonovala, je lekár. Keď som mu opisovala, čo sa deje, povedal, že to je zlé a máme volať horskú službu. Mateja sme niesli na rukách až k chate na Popradskom plese a dole na nás už čakala sanitka,“ rozpráva. Ako ďalej dodáva, v sanitke už Matej takmer nevnímal.
ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY MÁ DODNES
„Starali sa oňho asi pol hodiny, zaviedli mu infúziu a keď mi po niekoľkých minútach povedal, že ho mám v tej sanitke odfotiť, vedeli sme, že už je dobre,“ usmieva sa Maťkova mama. Podľa lekárov to bol celkovo kolaps a na niekoľko dní si ho nechali v popradskej nemocnici. „Lekári si z Maťka robili dokonca žarty, že o týždeň je beh na Malinô Brdo a má sa prihlásiť, pretože to určite vyhrá,“ smeje sa Zuzka. Ako ďalej priznáva, v nemocnici sa o nich starali nadštandardne, čo bolo pre nich veľkým prekvapením. „Matej má však odvtedy zdravotné problémy. Dlho sa nevedelo prísť na to, čo mu môže byť, no nakoniec sa zistilo, že má tetániu. Je sprevádzaná kŕčmi v celom tele, v hrudníku ako pri infarkte, v bruchu, nohe. Znamená to, že by sa nemal dostávať do stresových situácií. Snažíme sa s tým bojovať. Pred pol rokom sa mu dokonca pri majstrovstvách vo vodnom póle stalo, že po zhruba 2 až 3 minútach hry som ho musela vytiahnuť z bazéna a odniesť, pretože nevládal. Niekedy má dosť sily, inokedy zas dostáva kŕče a odpadáva. Stalo sa mu to aj na školskom výlete. Je to také kolísavé,“ tvrdí. Matej je podľa jej slov veľmi ľudský a cíti potrebu, že musí ľuďom pomáhať. „Boli sme pozrieť v nemocnici kamaráta, ktorý sa zhodou okolností taktiež zranil v Tatrách. Maťko ho chodil často navštevovať a stále sa zaujímal, ako sa má,“ rozpráva mama Zuzka, podľa ktorej sa veľmi rád stará o druhých, z čoho akosi logicky plynie aj Matejovo vysnívané povolanie, po ktorom, ako sám priznáva, túži už odmalička. V budúcnosti sa chce totiž stať horským záchranárom. Mama by však z neho radšej mala doktora a pevne verí, že si to ešte rozmyslí.
TATRY TAK SKORO NENAVŠTÍVIA
„Ešte počas toho, ako sme boli vo Vysokých Tatrách, sme mu povedali, že to, čo spravil, je veľký hrdinský čin, pretože takmer obetoval život, aby zachránil druhého. A keď všetko dobre dopadne, napíšeme o ňom do detského činu,“ tvrdí Maťkova mama. Tá však sľubuje, že do Tatier ich už nikto tak skoro nedostane. „V Tatrách sme naposledy boli, keď mal Matej rok a pol. Boli sme tam na liečení, dostali sme prasaciu chrípku a museli bojovať s vysokými teplotami. Odvtedy som mala taký blok a nechcela som tam ísť. Napokon som ho prekonala a šli sme na výlet. Po tomto zážitku ale návrat do Tatier neplánujem,“ prezrádza. Významným poslaním projektu Detský čin roka je na základe reálnych príbehov zo života naučiť deti na slovenských základných školách, ako by sa mali v konkrétnych situáciách správať a ako majú pomôcť ľuďom či prírode. Deti si príbehy spoločne na niektorých predmetoch čítajú a neskôr za ne i hlasujú. Príbehov, ktoré sa do projektu zapoja, sú pritom tisíce. Úspech Mateja je preto obrovský a jeho obdivuhodný skutok sa v školskom vestibule premieta aj na televízii. „Vyhodnotenie sa konalo v decembri. Bola to dvojdňová akcia, počas ktorej sme mali slávnostnú večeru s víťazmi všetkých kategórií. Vrátane slávnostnej večere deti svoje príbehy opäť rozpovedali aj na druhý deň, kedy sa uskutočnilo oficiálne vyhodnotenie. Po ňom nasledovala prehliadka hlavného mesta,“ dodáva na záver Matejova mama.