Trojročné vzdelávacie programy – Jedinečnosti Slovenska a Dejiny Žiliny v rozsahu 40 vyučovacích hodín ročne a ukončené záverečnou prácou, vytvárali priestor na diskusiu o známych i neznámych faktoch či mýtoch z histórie Slovenska či mesta Žilina. Boli bohatou živnou pôdou pre zdieľanie osobných skúseností študentov či svedectiev doby.
Časovo kratšie vzdelávacie programy (jedno a dvojročné) - Základy práce na počítači, Pokročilá práca na počítači a Práca s tabletom a mobilom sprístupní pre bežné užívanie technológie i menej skúseným, podporí ich sebestačnosť používať výhody informačných technológii v každodennom živote. Mnohým zjednoduší elektronickú komunikáciu so svojim blízkymi. V spoločnom aktívnom učení so študentmi základných i stredných škôl, pripravovaných počas celého akademického roku v rámci dobrovoľníckeho pôsobenia študentov - seniorov v oblasti vzdelávania, sa vzájomne počúvali, inšpirovali a akceptovali. Práve tento rozmer vzdelávania na Univerzitách tretieho veku je mimoriadne dôležitým. Spája generácie, uchováva jedinečné spomienky, úplne prirodzene učí tolerancii a obojstrannej úcte.
„Zvládnuť nápor doby, ktorá si vyžaduje byť zorientovaný, dobre informovaný, schopný vlastného názoru, počítačovo gramotný a občiansky angažovaný, je možné len za pomoci neustáleho vzdelávania sa. Jednou z týchto možností ako držať krok s dobou, s rovesníkmi, strednou generáciou aj mládežou a nevyčleňovať sa pasivitou z diania spoločnosti je aj absolvovanie vybraného štúdia na U3V UNIZA,“ povedala Lucia Hrebeňárová – riaditeľka Ústavu celoživotného vzdelávania v Žiline.
U3V UNIZA počas svojej 23- ročnej existencie zabezpečila záujmové vzdelávanie už viac ako 5 000 seniorom - starším učiacim sa vo veku od 45 rokov. Veková hranica 45 rokov upriamuje pozornosť verejnosti na možnosť pripraviť sa na aktívne a plnohodnotné prežívanie tretieho veku a odchodu do dôchodku už počas aktívneho pracovného života. K dnešnému dňu je do prvého ročníka nasledujúceho akademického roku zapísaných 371 starších učiacich sa. Vzdelávať sa môžu v jedno, dvoj alebo trojročných programoch Osobnosti Slovenska, Dejiny Žiliny, Kulturológia, Seniorská škola žurnalistiky, Ako správne fotografovať, Slovo hovorené i písané. Miesto pre záujemcov je pripravené aj vo viacerých počítačových skupinách a rovnako aj v pobočke U3V UNIZA so sídlom v Čadci v moduloch: Kysucké dominanty a Právo – psychologické minimum.
Univerzita tretieho veku je súčasťou Ústavu celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline. Od roku 1995 ponúka záujmové vzdelávanie pre všetkých nad 45 rokov. Dlhodobo sa snaží rozvíjať aj dobrovoľnícke aktivity svojich študentov – seniorov v oblasti neformálneho a medzigeneračného vzdelávania. Širokej verejnosti je prístupný zdarma popularizačný prednáškový cyklus s názvom: Cesty poznávania.
Jana Sňahničanová