Žilinský Večerník

26. november 2024 | Kornel
| -3°C

Spravodajstvo

Verejnosť vníma zvyšovanie platov starostov veľmi citlivo, potrebná je zmena kritérií

Na otázky súvisiace so zvyšovaním platov predstaviteľov samospráv našej redakcii odpovedal pedagóg Martin Vavruš z katedry filozofie, Žilinskej univerzity v Žiline.

07.12.2022 | 21:00

Už  na prvých zasadnutiach mestských a obecných zastupiteľstiev si mnohí najvyšší predstavitelia samosprávy zdvihli platy. Myslíte si, že je to v tejto dobe vhodné, slušné a politicky kultúrne?

Z volebného hľadiska je takéto načasovanie správne, keďže politická pamäť slovenských voličov je slabá. Nedovolím si hodnotiť, či je to slušné. Isté však je, že z objektívnych dôvodov došlo k poklesu reálnych miezd. Legislatíva takýto postup voleným funkcionárom umožňuje, takže svoje kompetencie neprekročili. 

Kedy by podľa vás malo na úrovni samosprávy k takémuto kroku dôjsť?

Tému zvyšovania platov volených funkcionárov mesta vníma verejnosť veľmi citlivo, obzvlášť v súčasnej ekonomicky náročnej situácii. Radoví zamestnanci, ktorých zamestnávatelia nemôžu alebo nechcú zlepšiť ich platové ohodnotenie môžu pociťovať určitú frustráciu z bezmocnosti, keď vidia, že poslanci si „sami“ rozhodujú o výške svojho platového ohodnotenia. Na otázku, kedy by malo k takémuto kroku dôjsť neexistuje správna odpoveď. Pri najmenších obciach môžu byť dopady energetickej a inflačnej krízy také zásadné, že k zvyšovaniu miezd počas najbližšieho volebného obdobia ani nemusí prísť. Pri malých obciach sa funkcia starostu alebo poslanca obecného zastupiteľstva oveľa viac chápe ako poslanie slúžiť ľuďom, obci a nie ako politická funkcia, ktorá je typická pre väčšie mestá, obzvlášť hlavné mesto a krajské mestá.

 

POTREBNÁ ZMENA KRITÉRIÍ

„Mnohí ľudia nevedia, čo všetko táto funkcia obnáša. Počnúc trestno-právnou zodpovednosťou a končiac tým, že je to úväzok na 24 hodín, o čom by vedeli najlepšie rozprávať naše rodiny. Je to o vzťahu k mestu, obci. Najmä v čase, kedy sa na pomoc od štátu nemôžeme spoľahnúť a v mnohom jeho činnosť suplujeme. Veľká obmena sa na týchto postoch nekonala, niektorí síce skončili, ale zväčša preto, že už nechceli pokračovať za takýchto podmienok. Ľudia im teda dali dôveru, a mali by za svoju prácu dostať aj adekvátne finančné ocenenie. Starostovia a primátori ako jediní pracujúci ľudia v štáte nemajú nárok na odmeny. Do roku 2010, kým to nezrušila vláda, to tak bolo. Som za to, aby sa základný plat starostov a primátorov navýšil v iných položkách a podľa ďalších kritérií, napríklad podľa počtu období, ktoré bol zvolený a možnosť poslancov zvýšiť plat nie o 60, ale len o 30 percent. Mnohí starostovia sa vyjadrili, že skončia jedno volebné obdobie a odídu, pretože vidia, do akej ťažkej situácie nastúpili. Pripravuje sa reforma verejnej správy. V tomto smere je určitou cestou je aj spájanie malých obcí do 150 obyvateľov. Ostal by, samozrejme ich názov aj katastrálne územie, len vedenie obce by sa zlúčilo. Ľudia to nechcú robiť a sú to zbytočné náklady,“ zamyslel sa  Peter Vajda, člen predsedníctva a Rady Združenia miest a obcí Slovenska.


 

Autor: - r -

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod