Dramaturgia minigalérie SOHO1 na tento rok nesie pracovný názov Bombastic B. Jej koncepcia je založená na písmene B. A prečo? Pretože umelci, ktorí sú a ešte budú počas roku 2018 prezentovaní vo výstavných priestoroch, majú priezviská s počiatočným písmenom B. „Ide o výkvet umeleckého života Žiliny. Čakajú nás také mená, ako sú Karol Baron, Ladislav Berger, Róbert Brun či Andrej Barčík,“ prezradil Ivan Kelly Köhler.
SOCHÁRSKA TVORBA
Najnovšie však otvorili výstavu Jozefa Brezanyho, a kedy inokedy by to bolo vhodnejšie ako na sviatok všetkých mužov – na Jozefa? Výstavu v minigalérii usporiadali pri príležitosti nedožitých 75. narodenín akademického sochára Jozefa Brezanyho a podľa slov kurátorky Dariny Arce je vlastne jeho stretnutím s rodinou, ktorú tak, ako aj svoju tvorbu, opustil pri-skoro. „Hoci predstavuje jeho tvorbu, nemá ambície byť jej hodnotením. Je to ohliadnutie a zároveň tak trochu pohľad do prítomnosti i budúcnosti jednej „fajty“,“ povedala. Výstava je v SOHO1 otvorená do 27. apríla.
Jozef Brezany sa narodil v pozoruhodnej rodine, kde sa objavil výrazný umelecký talent už u jeho strýka Ladislava Treskoňa, grafika a maliara, ktorý sa narodil v roku 1900. Predčasná smrť vo veku 23 rokov mu ako študentovi AVU v Prahe zabránila, aby sa jeho potenciál naplno rozvinul. Azda aj preto rodina Jozefa Brezanyho ho podporovala v rozhodnutí venovať sa umeniu. „Jeho sochárska tvorba sa odvíja od tradície rokov šesťdesiatych v pevných uzavretých, štylizovaných figurálnych formách,“ prezradila Darina Arce, „je viacvrstvová, od portrétov, komorných plastík až po monumentálne realizácie pomníkov.“
V polovici osemdesiatych rokov 20. storočia pri príležitosti jeho výstavy v Považskej galérii v Žiline Marián Váross konštatuje, že „výstava je dokladom vážneho úsilia o osobitý tvorivý prínos“. Neskôr využil nové možnosti cestovania a v rokoch 1994 a 1995 žil i výtvarne tvoril v Kanade. Po návrate z Kanady začal opäť pôsobiť na umelecko-priemyselnej škole, tentoraz v Českom Krumlove. Z Českého Krumlova sa napokon vrátil na Slovensko, kde v rokoch 1997 až 1999 pôsobil na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
„V deväťdesiatych rokoch sa jeho dielo sústredilo na komorné realizácie doplnené silnými kresbami. Tak ako jeho tvorba, i súkromný život bol viac-vrstvový. Jeho rodina sa rôznym spôsobom rozrastala. Medzi najbližšími sa ocitlo niekoľko svojbytných umeleckých osobností, ktoré na rodinnom posedení nemôžu chýbať.“
RODINNÉ POSEDENIE
Sochársko-architektonickou tvorbou sa v interiéroch mnohých slovenských známych profánnych i sakrálnych objektov predstavuje dcéra Katarína Valušková, ktorá tvorí v tandeme s manželom, sochárom Igorom Valuškom. „Využívajú ušľachtilé i prírodné materiály v kombinácii s líhaným sklom, elegantne riešia moderné interiéry, ale rovnako úspešne zasahujú aj do historických pamiatok,“ vyslovila kurátorka.
Ich dcéra Klára Valušková, ako najmladšia v generačnej línii, študentka Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v odbore zlatnícvo a strieborníctvo v Kremnici, taktiež rozvíja svoj umelecký talent. Venuje sa tvorbe šperkov, ktorú bude ďalej študovať na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Manželka Andrea Tumová – Brezany, absolventka kremnickej ŠUP, odbor zlatníctvo a strieborníctvo, už roky vo svojej zlatníckej dielni vytvára šperky na profesionálnej umelecko-remeselnej úrovni. Na rodinnom posedení fotograficky dokladá realizácie, na ktorých ešte s manželom Jozefom spolupracovali. Ich syn Andrej Brezany, študent tretieho ročníka v odbore grafický a priestorový dizajn na Súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline, na posedení predstavuje zatiaľ študentské práce, ale jeho výnimočné úsilie a sústredená práca naznačujú, že v tvorbe bude pokračovať.
JOZEF BREZANY AND ART FAMILY
Každý z rodiny si Jozefa Brezanyho pamätá v inom kontexte. Zať Igor ho poznal ako umelca a učiteľa skôr ako jeho dcéru – svoju manželku. Na formovanie dcéry Kataríny mal väčší dosah až v čase jej vysokoškolského štúdia, kým syn Andrej a vnučka Klára ho zažili v detstve už ako zrelého muža. Pre manželku Andreu bol partner i učiteľ. Ale hoci na každého vplýval inak a v inom období, obraz veselého, pozitívneho človeka – umelca, ktorý sa dokázal tešiť zo života a s nebývalou odvahou sa vrhal i do neprebádaných situácií, sa v nich natrvalo uchoval. Aj preto si pre rodinné posedenie zvolili netradičnú – spoločnú výstavu.
„Talent a výtvarné nadanie sa v rodine Jozefa Brezanyho zachováva už celé storočie. Ale v každej generácii si hľadá a nachádza osobitné uplatnenie. Aspoň tak sa to javí na rodinnom posedení v galérii SOHO1,“ doplnila na záver Darina Arce.