Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -2°C

Spravodajstvo

Vianoce doma sú najkrajšie, tvrdia Slovenky žijúce v zahraničí

Vianoce majú pre človeka najväčšie čaro, keď ich trávi doma a v kruhu svojej rodiny. To nám potvrdili aj tri Slovenky, ktoré žijú dlhodobo v zahraničí. Preto sme sa ich pýtali, čím sú vianočné sviatky iné v krajine, kde žijú.

16.12.2013 | 13:26

NEMECKO. TALIANSKO. VEĽKÁ BRITÁNIA. Dvadsaťosemročná Petra zo Zázrivej žije už sedem rokov v Bavorsku v Nemecku. Spolu s manželom tu vychovávajú trojročnú dcérku. Na domov má však silné väzby, preto jeden rok trávia Vianoce na Slovensku, druhý rok v Bavorsku v kruhu manželovej rodiny.
 

Namiesto kapra pečená hus alebo kačka

Bavori sa na najkrajšie sviatky v roku pripravujú pomerne skoro. „Už po prvom novembri je vyzdobené celé mesto. V každej dedine je stromček. Veľkou udalosťou je sv. Mikuláš, ktorý sa tu oslavuje 5. a 6. decembra. S Mikulášom chodia anjeli a skupinka 20 čertov, tzv. krampali, ktorí bičujú a uhlíkmi špinia tvár,“ opisuje miestne zvyky Petra.

Ako u nás, tak aj v Bavorsku je tým najočakávanejším dňom práve ten štedrovečerný. „Samozrejme, i tu sa celý deň varí. Keďže som sa vydala do rodiny, ktorá takisto nie je celkom tunajšia, varí sa podľa nich. Čo ale viem z rozprávania, tým najhlavnejším jedlom celého adventu a samotného Štedrého večera je pečená kačka alebo hus, zemiakové gule a červená kapusta.“

Petra si k vianočnému stolu priniesla niečo aj zo Slovenska. „Tento zvyk mi zostal ešte z môjho detstva a určite sa bude ešte dediť. Najmladšie dieťa predtým, ako sa začne jesť štedrá večera, donesie zapálenú sviečku a povie: „Pán Boh daj dobrý večer.“ Všetci sa pomodlíme a začne sa,“ rozpráva.

Po štedrej večeri prichádza čas, kedy si rodina rozbaľuje darčeky, ktoré nosí Ježiško. Potom spoločne oddychujú, popíjajú, dojedajú zvyšné dobroty a pozerajú filmy.

Čarovné sú aj sviatky v talianskom Toskánsku, kde sa do zdobenia púšťajú už okolo ôsmeho decembra. Svoje o tom vie 26-ročná Veronika z Rožňavy, ktorá tu už istú dobu žije, pracuje a vychováva niekoľkomesačného synčeka. „K správnej vianočnej atmosfére tu chýba trošku snehu. Čo ma prekvapilo, že v takej kresťanskej krajine, ako je Taliansko, napríklad nerobia adventné vence,“ rozpráva.

 

Darčeky deťom nosí Babbo Natale

Oficiálne sa tu Vianoce začínajú z noci 24. decembra na 25. december, kedy nosí deťom darčeky Babbo Natale (niekto ako Mikuláš). Namiesto večere sadajú Taliani k slávnostnému obedu, ale až na druhý deň, teda 25. decembra. „Menu je zvyčajne viacchodové. Najčastejšie pozostáva z rýb a morských plodov, ale nie je to pravidlom. Podstata je skôr v spoločnom jedení, keď sa schádza celá rodina, bližšia aj vzdialenejšia. Mne najviac chutí sladké pečivo s hrozienkami „panettone“, ktoré sa podáva na raňajky. Azda najväčšou zaujímavosťou je, že mnoho talianskych rodín chodí na Vianoce aj do reštaurácií, ktoré pripravujú špeciálne slávnostné vianočné menu,“ hovorí Veronika.

Ona sa však snaží byť na sviatky vždy doma, na Slovensku. Nikde inde nemajú Vianoce pre ňu také čaro, príchuť a vôňu. „Je divné vcítiť sa tu do predvianočnej atmosféry, keď vonku svieti slnko. Ale keď sa po zotmení prejdem po vysvietenom meste, tak sa to trošku približuje. Aj vďaka dedkovi, ktorý na námestí predáva pečené gaštany,“ smeje sa.
 

V Anglicku majú len jednodňové Vianoce

Dvanásť rokov žije za hranicami aj 32-ročná Andrea z Varína. Tá si za svoj nový domov vybrala metropolu Veľkej Británie, Londýn. Žije tu so svojím manželom a dvojročnou dcérkou. Sviatky majú pre ňu najväčší zmysel doma, ale keď sa inak nedá, trávia ich v Anglicku. Tu sú však o ne v značnej miere ochudobnení. V Anglicku sa totiž Vianoce slávia len 25. decembra. „My si však robíme svoje Vianoce. Na Štedrý deň si s manželom nachystáme slovenskú vianočnú večeru, nechýba zemiakový šalát, vyprážaná ryba ani kapustnica. Môj muž síce pochádza z Južnej Afriky, ale na slovenskú kuchyňu nedá dopustiť. Potom si rozbalíme darčeky a už len oddychujeme,“ rozpráva.

Na druhý deň, kedy Britom začínajú Vianoce, zvyknú ísť na obed ku svojim kamarátom Slovákom. „Tradičný vianočný obed Angličanov pozostáva z pečenej plnenej morky, pečených zemiakov, karamelizovanej mrkvy a paštrnáku, brusnicovej omáčky a obľúbené sú aj malé kelové ružičky. Ako dezert podávajú vianočný koláč plný hrozienok, sušeného ovocia, poliaty brandy omáčkou alebo smotanou,“ vysvetľuje.

Deti si rozbaľujú darčeky ešte pred vianočným obedom, teda ráno 25. decembra. Nosí im ich cez komín Santa Claus. „My učíme našu malú, že darčeky sú od Ježiška. Boli by sme radi, keby jej to zostalo čo najdlhšie. Ale už teraz očakávame otázky typu: „Mami, kto teda nosí tie darčeky? Ježiško či Santa Klaus?“,“ vtipne konštatuje Andrea.
 

Michala Stehlíková
Snímky archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod