Profesor Ladislav Janoušek, vedúci katedry teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva na FEI, zdôrazňuje, že tento praktický prístup je pre študentov veľkým prínosom. „Infraštruktúra potrebná pre tento odbor je veľmi finančne náročná, a preto spolupráce s priemyselnými partnermi pomáhajú udržiavať kvalitu výučby na vysokej úrovni. Virtuálne simulácie dávajú našim študentom možnosť zažiť reálnu prevádzku prístrojov ako CT, čo im výrazne pomáha pri prechode na pracovný trh,“ vysvetľuje profesor Janoušek.
Záujem študentiek o odbor rastie
FEI Univerzity v Žiline sa môže pochváliť takmer rovnomerným zastúpením študentov a študentiek, pričom záujem študentiek o spojenie techniky a medicíny každoročne rastie. Mnohí zo študentov nachádzajú uplatnenie už počas štúdia, najmä v oblastiach ako medicínska prístrojová technika a vývoj softvéru pre zdravotnícke technológie. Príkladom úspechu je aj Simona Sadloňová, absolventka FEI, ktorá v súčasnosti pracuje na pozícii globálnej produktovej manažérky práve v spoločnosti Siemens Healthineers.
Spokojnosť na oboch stranách
„Naša fakulta veľmi víta túto spoluprácu. Siemens Healthineers je jednou z mála spoločností, ktorá vykonáva výskum a vývoj v oblasti medicínskej prístrojovej techniky. Lákadlom pre uchádzačov o štúdium môže byť spolupráca so svetovo uznávanou spoločnosťou, ktorá má každoročne záujem o našich absolventov,” konštatuje profesor Janoušek. Študenti, ktorí absolvujú štúdium na FEI, majú široké možnosti pracovného uplatnenia v oblastiach zdravotníckej techniky, výskumu a vývoja či dokonca v medzinárodnom prostredí. Výhody spolupráce fakulty s externými partnermi zahŕňajú tiež rôzne odborné stáže, čo študentom umožňuje preniesť získané teoretické vedomosti do praxe. Týmto spôsobom fakulta podporuje ich lepšie uplatnenie na pracovnom trhu a ponúka im kvalitné vzdelanie, ktoré je relevantné pre súčasné požiadavky v zdravotníckej sfére.